O wykorzystaniu źródeł geotermalnych do celów energetycznych i grzewczych mówi się w naszym kraju od wielu lat. Tymczasem krok po kroku realizowane są kolejne inwestycje, które rzeczywiście pozwalają włączyć geotermię do tzw. miksu energetycznego. Najnowszym przykładem jest planowany odwiert badawczo-eksploatacyjny w Szaflarach niedaleko Zakopanego. Będzie to najgłębszy tego typu odwiert w Polsce.
Głębokość odwiertu ma wynieść nawet 7 kilometrów. Ruszył już przetarg na wyłonienie wykonawcy, do którego zgłosiły się dwie firmy – obie oferty przekraczają budżet założony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wstępnie założono, że woda termalna znajdująca się na tak znacznej głębokości ma temperaturę około 100 stopni Celsjusza, a wydajność źródła może wynieść około 50 metrów sześciennych na godzinę. Jeśli się to nie potwierdzi, wówczas ma powstać płytsze ujęcie wody termalnej, między 3750 a 4650 metrów.
Wykonawca odwiertu będzie odpowiedzialny również za przeprowadzenie badań hydrogeologicznych, geofizycznych oraz za wykonanie innych badań i pomiarów ustalonych z NFOŚiGW. Inwestycja ma zostać zakończona w czasie 20 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą.
Po wykonaniu odwiertu i rozpoczęciu jego eksploatacji, pozyskiwane ciepło będzie zasilać prywatne domy i inne budynki. Planowana jest również produkcja energii elektrycznej na potrzeby wydobycia.