Oba miasta otrzymały preferencyjny kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który wykorzystają na sfinansowanie programu modernizacji istniejących sieci ciepłowniczych. Łączna pula kredytu wynosi około 200 milionów złotych (po 100 milionów na każde z miast). Bydgoszcz pójdzie o krok dalej i z tych pieniędzy opłaci także uruchomienie nowych źródeł energii cieplnej. Zapraszamy po więcej szczegółów.
Zarówno Bydgoszcz, jak i Lublin, bardzo potrzebowały tych pieniędzy, aby jak najszybciej wdrożyć programy remontów istniejących ciepłociągów oraz węzłów ciepłowniczych. Dodatkowo celem jest przyłączenie do sieci komunalnej kolejnych budynków, zwłaszcza gospodarstw domowych.
To ważny element walki z fatalną jakością powietrza. W dobie wprowadzania tzw. uchwał antysmogowych, samorządy muszą zaoferować mieszkańcom alternatywne sposoby ogrzewania domów, a sieci ciepłownicze nadają się do tego najlepiej z uwagi na relatywnie niskie koszty eksploatacji.
Europejski Bank Inwestycyjnych udzielił miastom kredytów w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy, którego ważnym założeniem jest właśnie wspieranie działań mających na celu walkę ze zmianami klimatu.
Środki trafią bezpośrednio do Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy oraz do Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Warto dodać, że pieniądze z kredytu sfinansują maksymalnie 50% wartości projektów.
W przypadku Bydgoszczy korzyści z modernizacji sieci ciepłowniczej odniosą również sąsiedni samorządy, dlatego w budżecie projektu będą partycypować gminy Solec Kujawski, Szubin, Nakło nad Notecią oraz Koronowo.
Dodajmy również, że Bydgoszcz i Lublin nie są pierwszymi polskimi miastami, które skorzystały z tej formy wsparcia modernizacji swoich sieci ciepłowniczych. W 2019 roku beneficjentem programu było już Opole.