Drożejące nośniki energii spędzają sen z powiek niejednej polskiej rodzinie oraz stanowią kluczowy czynnik napędzający inflację. W zalewie złych informacji pojawiła się wreszcie i ta dobra. Rząd podjął decyzję o obniżeniu stawki podatku VAT na ciepło systemowe z 23 do 8 proc. To powinno przełożyć się na znaczny spadek cen ciepła dla mieszkańców domów wielorodzinnych.
Szalejące ceny energii, w tym cieplnej, zmusiły rząd do podjęcia działań w walce z inflacją i ochrony najbiedniejszej części społeczeństwa przed wpadnięciem w ubóstwo energetyczne. Obniżka stawki podatku VAT nie jest tutaj jedynym wprowadzonym rozwiązaniem.
Rząd poinformował równie, że zapowiedziane wcześniej tzw. dodatki osłonowe obejmą kolejne 1,5 miliona gospodarstw domowych. Łącznie ze wsparcia finansowego na zakup ciepła czy prądu może skorzystać nawet 7 milionów rodzin. Kwota dodatku wyniesie od 400 do 110 zł w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Wsparcie będzie wypłacane w dwóch ratach.
W ramach walki ze skutkami inflacji rząd zapowiada również obniżenie podatku VAT na gaz ziemny (z 23 do 8 proc.), a od stycznia także obniżenie VAT-u na energię elektryczną.