Będą zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Na lepsze

Antoni Kwapisz
01.08.2022

Program „Czyste Powietrze” to największe w historii naszego kraju działanie mające na celu poprawę jakości powietrza oraz obniżenie kosztów ogrzewania prywatnych domów. Program cieszy się ogromnym zainteresowanie, a jeszcze w tym roku zajdą w nim dość istotne zmiany. O szczegółach przeczytasz w naszym artykule.

Wsparcie nie tylko na wymianę źródła ciepła i termomodernizację

Jedna z kluczowych zmian w programie przewiduje, że beneficjenci będą mogli liczyć na wsparcie finansowe również do przygotowania dokumentacji czy audytu energetycznego. Dzięki temu obniży się próg wejścia do programu – do tej pory wiele najuboższych osób nie miało szans na wzięcie w nim udziału z uwagi na brak środków na opracowanie np. projektu termomodernizacji.

Audyt i dokumentacja będą również podstawą do oceny, czy dane przedsięwzięcie ma uzasadnienie ekonomiczne. Chodzi o to, aby nie inwestować w wymianę urządzeń grzewczych w starych, źle zaizolowanych budynkach, co ani nie ogranicza emisji, ani nie gwarantuje obniżenia kosztów ogrzewania (wprost przeciwnie).

Te zmiany w programie „Czyste Powietrze” mają zacząć obowiązywać na przełomie III i IV kwartału 2022 roku.

„Ciepłe Mieszkanie”

Kolejną ważną zmianą będzie uruchomienie nowego, prowadzonego równolegle programu „Moje Mieszkanie”, który zostanie skierowany stricte do właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych. Program ma ruszyć już w połowie roku.

W ramach tego programu będzie możliwe ubieganie się o wsparcie finansowe do wymiany urządzeń grzewczych, instalacji oraz przeprowadzenie termomodernizacji budynków wielolokalowych.

Przypomnijmy, że program „Czyste Powietrze” umożliwia uzyskanie dofinansowania na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynku jednorodzinnego do kwoty 30 000 zł (poziom podstawowy), 37 000 zł (poziom podwyższony) lub 69 000 zł (poziom najwyższy). Środki te można przeznaczyć np. na wymianę kotła węglowego niskiej klasy na nowoczesny kocioł minimum 5. klasy, pompę ciepła czy kocioł gazowy, a także na ocieplenie budynku, wymianę okien etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie