Allegro włączy się w walkę z nieekologicznymi kotłami na paliwa stałe

Piotr Kowalczyk
21.03.2019

W Polsce od pewnego czasu obowiązuje prawo zakazujące sprzedaży kotłów na paliwa stałe o mocy do 500 kW, które nie spełniają norm emisji spalin klasy 5. Jak to często w takich sytuacjach bywa, prawo sobie, a życie sobie. Sprzedawcy znaleźli sposoby na obejście przepisów i nie narzekają na brak klientów. Proceder wprowadzania nieekologicznych kotłów na polski rynek może być jednak znacznie ograniczony dzięki zaangażowaniu platformy Allegro.

Ważne porozumienie

Zarząd Allegro, największej w Polsce platformy sprzedaży internetowej, podpisał porozumienie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, na mocy którego serwis ma blokować próby wystawiania na sprzedaż przestarzałych kotłów na paliwa stałe. Chodzi o tzw. kopciuchy, które mają być stopniowo eliminowane z polskiego rynku.

Co prawda sprzedaż nieekologicznych kotłów została już oficjalnie zakazana, ale w rozporządzeniu znalazło się kilka luk, które skrzętnie wykorzystują sprzedawcy. Chodzi m.in. o niejasną interpretację sformułowania „wprowadzanie do obrotu”.

Dzięki porozumieniu z Allegro osoby handlujące kopciuchami, nie będą już mogły swobodnie oferować swoich produktów na aukcjach prowadzonych w tym serwisie. Będą one automatycznie blokowane. Na Allegro nadal można natomiast sprzedawać kotły na paliwa stałe piątej klasy emisji spalin.

W skutecznej walce z problemem Allegro będą wspierać różne organizacje, m.in. Polski Alarm Smogowy, które zapowiadają informowanie o przypadkach złamania obowiązujących przepisów. Jeśli więc zostanie zauważona aukcja, na której oferuje się nieekologiczny kocioł, taki sygnał od razu trafi do Allegro, a platforma na niego zareaguje blokując sprzedaż.

Szara strefa wciąż poważnym problemem

Porozumienie z Allegro to duży krok w stronę całkowitego wyeliminowania przestarzałych kotłów. Na pewno jednak nie da się rozwiązać tego problemu z dnia na dzień. Wszystko przez istnienie szarej strefy, czyli niekontrolowanego obrotu urządzeniami grzewczymi. Do Polski sprowadza się kotły m.in. z Ukrainy czy Rosji. Sprzedawcy bez problemu znajdują nabywców, ponieważ takie konstrukcje są znacznie tańsze niż kotły klasy 5.

Do tego dochodzą wciąż funkcjonujące paleniska – często niesprawne, amatorsko przerabiane i zwyczajnie niebezpieczne. Wycofanie ich z użytku zajmie lata i pewnie bez zaangażowania ze strony służb (policji, straży miejskiej) się nie obejdzie.

Według szacunków, w Polsce co roku sprzedawanych jest około 250 tysięcy kotłów na paliwa stałe. Nawet 25% z nich może pochodzić z szarej strefy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie