720 kotłów do wymiany na Dolnym Śląsku

Jerzy Biernacki
13.09.2021

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w październiku uruchomi pilotażowy program, w ramach którego dojdzie do wymiany 720 nieefektywnych źródeł ciepła na terenie województwa dolnośląskiego. Dodatkowo 60 budynków wielorodzinnych i 300 lokali mieszkalnych zostanie objętych termomodernizacją.

Uzupełnienie dla „Czystego Powietrza”

Pilotażowy program nie ma być konkurencją, ale dodatkiem do rządowego działania pod nazwą „Czyste Powietrze”, którego założenia są bardzo podobne. Wymiana 720 starych kotłów oraz termomodernizacja budynków mają kosztować ponad 20 milionów złotych i taki też budżet na ten cel zarezerwował NFOŚiGW.

Beneficjenci programu – zarówno osoby prywatne, jak i wspólnoty mieszkaniowe – mogą otrzymać dotację na wymianę kotła, pieca, modernizację instalacji C.O. i CWU, zamontowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jak również na montaż instalacji fotowoltaicznej, przeprowadzenie audytu energetycznego czy ocieplenie ścian i dachów.

Jednorazowa dotacja jest uzależniona od rodzaju podjętego działania. Na przykład: na 20 tysięcy złotych mogą liczyć osoby, które zdecydują się zastąpić stary kocioł pompą ciepła, natomiast do 5 tysięcy złotych dostaną beneficjenci zainteresowani tylko wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Warto dodać, że mieszkańcy gmin graniczących z Republiką Czeską otrzymają o 10 proc. wyższe dotacje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie