Zainteresowanie domowymi instalacjami grzewczymi opartymi na biomasie jest coraz większe. Polacy potrafią liczyć, a w związku z systematycznie rosnącymi cenami tradycyjnych nośników energii pojawia się konieczność szukania i stosowania alternatywnych rozwiązań. Biomasa to paliwo w pełni odnawialne, łatwo dostępne i rozsądnie wyceniane. Zanim ostatecznie zdecydujesz się na zbudowanie kotłowni zasilanej biomasą, weź pod uwagę kilka szczegółów. To one mają decydujący wpływ na wybór konkretnego urządzenia. Wymieniamy je w naszym poradniku.
Kluczowym kryterium wyboru kotła na biomasę jest to, czym zamierzamy go zasilać. W domowych instalacjach najlepiej sprawdza się oczywiście pellet, który jednak jest dość drogi. Dlatego inwestorzy szukają innych rozwiązań – na popularności zyskują kotły zgazowujące drewno czy opalane pestkami i słomą.
Trzeba jednak pamiętać, że największy problem stanowi transport oraz składowanie biomasy. Być może więc warto zaakceptować nieco wyższą cenę paliwa w zamian za komfort codziennego użytkowania.
Wyliczenie tego parametru należy powierzyć specjalistom od instalacji grzewczych. Każdy budynek ma inne zapotrzebowanie energetyczne, na co wpływa nie tylko jakość izolacji, ale też przyzwyczajenia mieszkańców.
W przypadku instalacji zasilanych biomasą często stosuje się metodę przewymiarowania kotła i połączenia go z buforem, który magazynuje nadmiar energii, by oddać ją w czasie zwiększonego zapotrzebowania. To rozsądne rozwiązanie, ale wymagające bardzo dobrego zorganizowania kotłowni.
W przypadku instalacji domowych ma ogromne znaczenie. Nikt przecież nie chce wcielać się w rolę palacza, który musi bez przerwy doglądać kotła i uzupełniać paliwo. Nowoczesne urządzenia grzewcze zasilane biomasą na szczęście są już w pełni automatyczne. Wyposaża się je w zasobniki i podajniki paliwa, dzięki czemu obowiązki właściciela ograniczają się tylko do okresowego uzupełniania biomasy oraz usuwania popiołu.
Dobierając kocioł warto dokładnie określić swoje preferencje. Dzięki temu uda się znaleźć urządzenie, które w 100% zaspokoi potrzeby domowników, gwarantując im przy tym odpowiedni komfort.
Inwestycja w kotłownię zasilaną biomasą jest bardzo rozsądna i w dłuższej perspektywie przyniesie wymierne korzyści. Zasoby paliw tradycyjnych powoli się wyczerpują, co wpłynie na gwałtowny wzrost cen. Do tego Polska w końcu będzie musiała coś zrobić z fatalną jakością powietrza (najgorszą w Unii Europejskiej), dlatego właściciele ekologicznych instalacji na pewno zyskają na przyszłych decyzjach politycznych.
Grunt to wybrać kocioł dobrej jakości, niekoniecznie najtańszy, a przede wszystkim idealnie pasujący do specyfiki budynku oraz oczekiwań inwestorów.