Produkcja brykietu opłacalna nawet w małym zakładzie

Antoni Kwapisz
26.07.2015

Produkcja brykietów to nie tylko sposób na poprawę efektywności surowcowej i energetycznej zakładu drzewnego, ale także kolejne źródło przychodów firmy. Dlatego wiele przedsiębiorstw drzewnych zainstalowało w swoich zakładach linie do produkcji brykietu.

Dzięki zdobyciu ponad 30-letniego doświadczenia w dziedzinie recyklingu materiałów z różnych gałęzi przemysłu, Ecomec z obszerną ofertą urządzeń do rozdrabniania i brykietowania należy dziś do czołowych europejskich producentów z siecią dystrybucji na całym świecie. Oferta skierowana jest zarówno do małych zakładów stolarskich z brykieciarkami przystosowanymi do pracy jednozmianowej – model Junior, A6plus, A100N – lub do odbiorców, którzy zainteresowani są przemysłową produkcją – tu proponowane są modele z serii Oscar. Analogiczny, szeroki asortyment jest w gamie rębaków hydraulicznych. Program produkcyjny obejmuje także szeroką gamę akcesoriów i wyposażenia dodatkowego.

Ich główną zaletą jest to, że rosną wraz z inwestorem i jego potrzebami – można je rozbudować o dodatkowe moduły.

Można na przykład na początku zainstalować wyłącznie brykieciarkę z załadunkiem manualnym, w przyszłości, w miarę rozwoju firmy oraz możliwości finansowych, dokupić rębak z transporterem oraz wykonać kompletną linię zajmującą się wszystkim – od przerobu odpadów po pakowanie brykietów.

Zatem w małym zakładzie produkujących brykiety (np. na własne potrzeby energetyczne) świetnie sprawdzi się mała brykieciarka hydrauliczna Junior o wydajności 50kg/h. Ale już duży zakład, gromadzący w jednym miejscu większe ilości odpadów, powinien pomyśleć o dużej przemysłowej brykieciarce hydraulicznej z serii Oskar o wydajności od 150 do nawet 400kg/h.

Super Oscar NP wyposażone jest w powiększoną szufladę zasypową oraz specjalnie utwardzone tuleje. Zwiększona twardość tuleji wpływa korzystnie na ich żywotność, szczególnie gdy chcemy brykietować różnorodny surowiec.

Równie ważny jak dobór odpowiedniej brykieciarki jest również zakup odpowiadającego potrzebom zakładu rębaka, w który warto zaopatrzyć się u tego samego dostawcy, by zachować kompatybilność urządzeń. Por Ecomec oferuje dwa typy rębaków, dla dwóch grup odbiorców rzemieślniczych i przemysłowych: Bruco o wydajności 60kg/h i Taurus z wydajnością powyżej 500kg/h.

Oczywiście sama brykieciarka i rębak to wciąż jeszcze nie wszystko. Profesjonalny program produkcyjny powinien być uzupełniony o urządzenia dodatkowe typu transporter taśmowy, podajnik ślimakowy, rozdrabniacz do trocin, silosy oraz automatyczny rotor do pakowania.

Artykuł poleca firma Deta Polska Sp. z o.o.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie