Producent pelletu wysokiej jakości – jak dobrze wybrać?

Mateusz Rąbalski
06.02.2020

Od kilku lat zauważmy w Polsce silną tendencję wzrostową, jeśli chodzi o domostwa, ale i obiekty użytku publicznego, w których stawia się na ogrzewanie pelletem. Zważywszy na wysokie zapotrzebowanie rynkowe, nie ma nic dziwnego w tym, że firmy produkujące pellet mnożą się jak grzyby po deszczu. Niestety, nie wszystkie produkują opał równie dobrej jakości.

Producent pelletu powinien dokładać wszelkich starań, by ogrzewanie paliwem powstałym w jego fabryce było ekonomiczne i ekologiczne, ale nie wszyscy w równym stopniu kontrolują proces powstawania pelletu. Jak zatem wybrać producenta, który dba o wysoką jakość produkowanego opału?

Produkcja pelletu z własnego surowca

Szukając informacji o firmach zajmujących się wytwarzaniem pelletu, warto zainteresować się tym, skąd pozyskują surowiec do produkcji wysokoenergetycznego opału. Jeżeli chodzi o pellet drzewny, część firm to stali odbiorcy odpadów poprodukcyjnych z zakładów przetwórstwa drzewnego. Niestety w takiej sytuacji producent pelletu nie do końca wie, w jaki sposób surowiec był gromadzony i przechowywany, nie wie, czy pochodzi ze zdrowego i wolnego od farb czy klejów drewna, czy był odpowiednio chroniony przed zanieczyszczeniami. Tymczasem to właśnie jakość surowca w decydującym stopniu wpływa na jakość produktu kocowego.

Producent pelletu, który dysponuje własnym surowcem, ma wpływ na cały proces produkcyjny, począwszy od korowania belki drewna, poprzez wytwarzanie granulatu z masy drzewnej, skończywszy na pakowaniu pelletu w foliowe worki. Producent dobrego pelletu najczęściej sam zajmuje się prowadzeniem tartaku, zatem surowiec pozyskuje niejako przy okazji obróbki drewna. Dba o wysoką jakość surowca i nie dopuszcza, by dostały się do niego jakiekolwiek zanieczyszczenia.

Producent pelletu – proces produkcyjny wysokokalorycznego opału

Klient nie oczekuje, że producent pelletu zda mu szczegółową relację z przebiegu procesu produkcyjnego, ale ma prawo znać kilka podstawowych informacji. Dobrze zatem, jeśli firma produkująca pellet prowadzi stronę internetową, na której widnieją zapisy dotyczące surowca, parku maszynowego, etapów produkcji i sposobu pakowania.

Oczywiście producent pelletu udziela również informacji na temat kaloryczności i wilgotności gotowego produktu. Dobrej jakości pellet nie zawiera sztucznych dodatków ani pierwiastków ciężkich, a po spaleniu pozostawia niewielką ilość popiołu. Ponadto charakteryzuje się wysoką kalorycznością i niską wilgotnością. Dlatego też, chcąc zamówić pellet dobrej jakości, warto podatne przez producenta wartości porównać z uważanymi za wzorcowe. Tym samym ryzyko popełnienia błędu zostaje znacznie ograniczone, choć najwięcej informacji na temat jakości opału pozyskamy wówczas, gdy zaczniemy go użytkować we własnej kotłowni.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie