Pellet – ekologiczny sposób na ogrzewanie

Jerzy Biernacki
20.06.2017

Chcesz ogrzewać swój dom wygodnie i ekologicznie? W takim przypadku warto wziąć pod uwagę pellety. Dzisiaj cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Czym dokładnie jest pellet? Dlaczego warto go wybrać? Jaki pellet będzie najlepszy?

Pellet to materiał opałowy, który produkowany jest w prasach – jest prasowany pod wysokim ciśnieniem z odpadów drzewnych, na przykład zrębków, trocin, wiórów. Spotykamy też pellety z upraw energetycznych oraz słomy. Są to wobec tego drobne brykiety, które mają postać granulek – stąd też pochodzi ich nazwa, ponieważ po angielsku pellet to granulka.

Dlaczego warto wybrać pellet?

To przede wszystkim materiał o wysokiej wartości opałowej porównywalnej z dobrej jakości, suchym drewnem. Cechuje go niska wilgotność i podczas jego spalania nie powstaje duża ilość popiołu. Z 1 tony pelletu pozostaje od 2 do 4 kilogramów popiołu. Ponadto pellety są bardzo wygodne w użytku w nowoczesnych kotłach centralnego ogrzewania, które wyposażone są w specjalny zbiornik na pellety, dozownik tego surowca oraz podajnik, który automatycznie podaje odpowiednią ilość granulek do kotła, aby zapewnić stały płomień i komfortową temperaturę w domu.

Pellet to czyste źródło energii, ponieważ w trakcie spalania nie powodują one powstawania zanieczyszczeń charakterystycznych dla spalania węgla. W rezultacie nowoczesnej klasy kocioł 5 klasy zasilany pelletem drzewnym emituje to atmosfery kilkadziesiąt razy mniej zanieczyszczeń niż węglowy kopciuch. Dotyczy to również ekogroszku, który emituje więcej zanieczyszczeń od pelletów oraz jest mniej komfortowy w użytkowaniu – jest cięższy, brudzi, zostawia więcej popiołu.

Jak zacząć ogrzewać dom pelletem?

Jeśli chcemy zdecydować się na ogrzewanie domu pelletem, w takim przypadku będziemy potrzebowali odpowiedniego kotła. W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę kotłów na pellety, które mogą również spalać innego rodzaju paliwa, na przykład ekogroszek. Możemy w nich również mieszać pellety z ekogroszkiem. Wybierzmy nowoczesny piec o wysokiej klasie, z automatycznym podajnikiem oraz z panelem sterującym z możliwością regulacji temperatury, co pozwoli nam na wygodne ogrzewanie domu.

Pellety możemy zakupić obecnie w wielu różnych firmach. Dostarcza je także firma All Eco z Lublina, która oferuje pellety drzewne 100% o bardzo dobrych parametrach technologicznych pochodzące od najlepszych producentów. Więcej informacji możemy znaleźć na stronie internetowej http://www.alleco.com.pl/.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie