Najczęstsze pytania związane z ogrzewaniem domu kotłem na pellet. Część 2.

Krzysztof Jagielski
21.11.2016

Wracamy z drugą częścią naszego Q&A, czyli najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby planujące przejście na ogrzewaniem biomasa. Wątpliwości jest wiele, bo operacja nie należy do najtańszych. Jednak w dłuższej perspektywie naprawdę może się opłacić. Poznaj odpowiedzi na kolejny zestaw najczęstszych pytań dotyczących ogrzewania domu kotłem na pellet.

Czy można zmodernizować kotłownię tak, aby zacząć spalać w niej pellet?

W przypadku osób posiadających kocioł olejowy z reguły wystarczy wymiana palnika i zamontowanie podajnika. Jest to operacja niedroga i mało skomplikowana, oczywiście dla fachowca. Bez problemu można też przerobić instalację węglową tak, aby wstawić do kotłowni kocioł na pellet. W przypadku ogrzewania domu gazem wszystko zależy od rodzaju instalacji oraz ilości miejsca do dyspozycji.

Czy pellet kiedyś się nie skończy?

Jest to mało prawdopodobne, ponieważ mówimy o paliwie odnawialnym, pochodzącym z odpadów drzewnych. Pellet jest paliwem ekologicznym, którego produkcja będzie możliwa nawet po wyczerpaniu konwencjonalnych paliw, jak ropa naftowa.

Czy można wykonać instalację w taki sposób, aby nie było konieczności częstego uzupełniania zasobnika pelletowego?

Jest to możliwe – wystarczy zastosowanie odpowiednio dużego zasobnika zewnętrznego, który będzie połączony z kotłem systemem pneumatycznym. Jest to rozwiązanie polecane przede wszystkim firmom i zakładom produkcyjnym, ale taki zasobnik można również zastosować w domu jednorodzinnym – pod warunkiem, że jest odpowiednia ilość miejsca.

Co zrobić z popiołem po spalonym pellecie?

Taki popiół jest czysty i ekologiczny, dlatego można go np. spuścić w toalecie lub wysypać na trawnik, ewentualnie pod rośliny. Popiół z pelletu stanowi świetny nawóz. Warto przy okazji wiedzieć, że ze spalania pelletu powstaje wielokrotnie mniej popiołu niż ma to miejsce np. w przypadku ekogroszku.

Czy kocioł na pellet wymaga częstego serwisowania?

Nie, wystarczy dokonywanie przeglądów zgodnie z zaleceniami producenta. W większości przypadków wystarczy 1 wizyta serwisanta w ciągu roku. Takie przeglądy są jednak niezbędne, ponieważ można wtedy wyregulować pracę urządzenia, zauważyć ewentualne usterki i usunąć je bez narażania się na niepotrzebne koszty. Pod względem częstotliwości serwisowania kocioł na pellet nie odstaje od urządzeń węglowych czy gazowych.

Ile kosztuje kocioł na pellet?

To zależy od wielkości urządzenia, zastosowanego osprzętu oraz marki producenta. Można przyjąć, że porządny kocioł zdolny ogrzać dom o powierzchni 200 m2 kosztuje około 10.000 złotych. Nie jest to mało, ale mówimy o urządzeniu, które będzie oszczędne i bezproblemowe w obsłudze. Podobną kwotę należy przeznaczyć na dobry kocioł spalający ekogroszek, jednak uciążliwość eksploatacji jest nieporównywalnie większa.

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na te pytania, które najbardziej nie dawały Ci spokoju i teraz wiesz już, czy inwestycja w kocioł na pellet będzie dla Ciebie opłacalna. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę warunki panujące w kotłowni, cenę paliwa, jego dostępność oraz swój czas. Trafny wybór na pewno szybko się zwróci. Zły będzie Ci się odbijać czkawką przez długie lata.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie