Hala przemysłowa – czy biomasa to dobry pomysł na jej ogrzanie?

Mateusz Rąbalski
04.05.2016

Hale przemysłowe z reguły mają bardzo pokaźną powierzchnię – zwykle powyżej 5000 mkw. Co oczywiste ogrzanie takiego pomieszczenia generuje ogromne koszty. Nic więc dziwnego, że większość właścicieli sięga po najtańsze i nieekologiczne rozwiązania: węgiel, koks, odpady. Warto jednak wiedzieć, że przepisy budowlane coraz częściej będą wymuszać stosowanie ekologicznych źródeł ciepła. Dlatego dobrą alternatywą staje się duży, przemysłowy kocioł na biomasę lub generator ciepłego powietrza.

Wciąż niski koszt eksploatacji

Biomasa ma bardzo szerokie zastosowanie, także w ogrzewaniu powierzchni przemysłowych. Co więcej, właśnie w tego typu obiektach najbardziej daje się odczuć korzyści z jej stosowania. Choć jednostkowy koszt zakupu np. pelletu jest nieco wyższy niż węgla kamiennego, to wygoda i względy ekologiczne powinny dać każdemu przedsiębiorcy poważnie do myślenia.

Nowoczesne kotły opalane biomasą osiągają potężną moc – bez trudu można znaleźć jednostki o mocy nawet 300 kW, która jest w zupełności wystarczająca do ogrzania pokaźnych hal przemysłowych. Bardzo ważne jest tutaj także to, że kotły na biomasę są niesamowicie sprawne. Pod tym względem biją na głowę jednostki węglowe (kocioł na biomasę osiąga sprawność na poziomie powyżej 90% - węglowy z trudem osiąga 70%).

Podsumowując – z takiej samej ilości opału uzyskujemy większą efektywność grzewczą, nawet uwzględniając nieco wyższy koszt zakupu paliwa.

Mądre rozwiązania dedykowane przemysłowi

Wielu zarzuca biomasie to, że trudno jest ją przechowywać, a obsługa kotła jest problematyczna. To nie do końca prawda. Nowoczesne rozwiązania pozwalają zastosować ogromne podajniki, które idealnie sprawdzają się w przypadku instalacji przemysłowych. Zasobnik na np. 10 ton pelletu można bez trudu umieścić na terenie hali magazynowej czy przemysłowej i uzupełniać go bezpośrednio z samochodu dostarczającego paliwo raz na kilka tygodni czy miesięcy (w zależności od zapotrzebowania na energię cieplną).

Mając taki zasobnik odpada nam problem przechowywania opału w odpowiednich warunkach, a także kwestia zasypu kotła. Nad wszystkim czuwa automat, który sam dawkuje potrzebną ilość biomasy i pobiera ją bezpośrednio z zasobnika bez udziału pracowników hali – to obniża koszty obsługi kotła.

Co wybrać do hali przemysłowej?

Obecnie bardzo dobrym rozwiązaniem są generatory ciepłego powietrza opalane biomasą pod przeróżną postacią – trocinami, pelletami, brykietami etc. Generator rozprowadza ogrzane powietrze po hali za pośrednictwem systemu rur powietrznych lub specjalnych rękawów – możliwe jest wyprowadzanie powietrza w kilku kierunkach.

Ogromnym atutem tego rozwiązania jest prostota instalacji, a co za tym idzie niski koszt inwestycji. Nie ma potrzeby instalowania grzejników, nie ma obiegu, w którym krążyłaby woda (odpada więc problem z zamarzaniem czy innymi awariami). Generator wymaga jedynie instalacji elektrycznej o dużej mocy oraz prostego komina do odprowadzania spalin.

Generator ciepłego powietrza to oczywiście tylko jedno z rozwiązań. Jeśli hala dysponuje już instalacją wodną, to spokojnie można w niej zastosować tradycyjny kocioł na biomasę pracujący w układzie zamkniętym. Cel jest jeden – zapewnienie komfortu cieplnego przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji. Biomasa znakomicie na tę potrzebę odpowiada.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie