Czym charakteryzuje się dobry pellet?

Mariusz Siwko
19.04.2019

Z roku na rok działania służące poprawie jakości powietrza podejmuje coraz więcej świadomych obywateli. Osoby te zdają sobie sprawę, że smog jest poważnym problemem, dusi polskie miasta i wsie, a w szczycie sezonu grzewczego wręcz uniemożliwia długotrwałe przebywanie na świeżym powietrzu i zmusza do noszenia maseczek antysmogowych. Problem znacząco zmniejszy się jednak dopiero wtedy, gdy Polacy przestaną palić byle czym w piecach śmieciuchach, a postawią na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań jest wykorzystanie kotłów na pellet. Sam kocioł to jednak nie wszystko – potrzebne jest dobrej jakości paliwo, tylko jak je rozpoznać? Jak rozpoznać dobry pellet?

Ogrzewanie pelletem coraz popularniejsze

Ogrzewanie pelletem ma wiele zalet. Jedną z nich jest właśnie to, że nie przyczynia się do powstawania zanieczyszczeń powietrza. W procesie spalania poziom emisji do atmosfery szkodliwych substancji jest ograniczony do minimum, z kolei emisja dwutlenku węgla jest równa zeru. Oczywiście im lepszej jakości pellet (dobrej jakości paliwo zamówisz na pellet-tarskol.com), tym bardziej zasadne jest użycie określenia „ekologiczne ogrzewanie”.

Pellet z czystego drewna, pozbawiony sztucznych domieszek, spala się równo i długo, a tym samym nie przyczynia się do powstawania brzydkiego zapachu, ani też dymu czy sadzy, które w krótkim czasie mogłyby doprowadzić do zanieczyszczenia kotłowni. Pellet jest paliwem niezwykle czystym, dlatego kotłownia zdecydowanie przestaje być pomieszczeniem, w którym znajdują się okopcone ściany. Przechowywanie pelletu również nie jest problematyczne, gdyż producenci granulatu pakują go w wygodne, szczelne worki o wadze 15 kg.

Jak rozpoznać dobry pellet?

Wśród zalet pelletu należy również wymienić to, iż przystosowane do jego spalania kotły są niemal bezobsługowe. Jeżeli kupimy pellet dobrej jakości (więcej o tym, jak wybrać dobre paliwo przeczytasz w tym wpisie blogowym), mamy pewność, że kocioł będzie działał bezawaryjnie przez długi czas. Natomiast w przypadku paliwa złej jakości może dochodzić do częstego zapychania się podajnika. Wynika z tego, że najwięcej informacji na temat jakości zakupionego opału otrzymamy wówczas, gdy go po prostu użyjemy.

Pellet dobrej jakości oddaje do pomieszczeń odpowiednią ilość ciepła. Jest to paliwo o wysokiej kaloryczności, dlatego stanowi doskonałą alternatywę dla ogrzewania olejowego, gazowego czy też z wykorzystaniem węgla typu ekogroszek. W procesie spalania powinniśmy wyczuwać woń drewna – dobry pellet z pewnością nie pachnie chemicznie! Pamiętajmy, że jest paliwem pochodzenia naturalnego, a granulat powstaje z niezanieczyszczonych odpadów drzewnych.

Po spaleniu dobrej jakości pelletu pozostaje niewielka ilość popiołu. Co ciekawe, popiół ten również można wykorzystać. W jaki sposób? Używając go do nawożenia roślin w ogrodzie.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie