Zastosowanie kotłów energetycznych w przemyśle

Marek Szydełko
17.07.2023

Kotły energetyczne są używane na szeroką skalę zwłaszcza w przemyśle. Po technologię służącą do wytwarzania pary ze spalania chętnie sięgają przedsiębiorcy z różnych dziedzin gospodarki. Jednocześnie kotły energetyczne są niezwykle uniwersalnym urządzeniem, mogącym spalać różne rodzaje paliw. Czym są oraz jakie wyróżniamy typy kotłów energetycznych w przemyśle? Jakie mają zastosowanie? O czym należy pamiętać izolując kotły energetyczne?

Czym są kotły energetyczne?

Kotły energetyczne to urządzenia, których głównym zadaniem jest produkcja pary wodnej, która jest z kolei wykorzystana m.in. do celów energetycznych. Najczęściej do wytwarzania pary wodnej stosuje się paliwa stałe, takie jak węgiel, miał węglowy czy biomasę. W przemyśle kotły energetyczne znajdują zastosowanie w elektrociepłowniach i zakładach przemysłowych. Najbardziej rozpowszechnione rodzaje kotłów to kotły parowe oznaczane jako WR lub WP, jak i kotły wodne, charakteryzujące się oznaczeniami OR lub OP. Dzięki ich właściwościom możliwe jest wydajne i małoemisyjne wyprodukowanie znacznej ilości ton pary na godzinę.

Kotły paleniskowe parowe typu OR, OP

Jednym z najczęściej znajdujących zastosowanie w przemyśle rodzajem kotła energetycznego jest kocioł parowy. Służy do produkcji pary, która jest wykorzystywana w różnych dziedzinach gospodarki. Może być ogrzewany węglem, biomasą lub miałem węglowym.

Z reguły kotły parowe mają budowę trójciągową. Na początku znajduje się komora paleniskowa, która jest całkowicie wyekranowana, następny element jest również w pełni wyekranowany i ma zainstalowany przegrzewacze pary. Ostatnia część jest opancerzona blachą i posiada podgrzewacz wody.

Niezbędnymi częściami składowymi każdej konstrukcjami kotłów energetycznych są m.in. zasobniki i podajniki paliwa. Ponadto kotły energetyczne parowe wyposażono w nowoczesne systemy regulacji automatycznej i pomiarowej.

Kocioł energetyczny wodny typu WR, WP

Kocioł energetyczny wodny z kolei stanowi podstawowe źródło ciepła w licznych zakładach przemysłowych oraz elektrociepłowniach lokalnych i przemysłowych. Ten typ kotłów energetycznych umożliwia spalanie m.in. biomasy i węgla.

Kotły energetyczne wodne o układzie dwuciągowym składają się z odpowiednio wyekranowanego paleniska oraz drugiego elementu, w którym znajduje się wymiennik ciepła tzw. pęczek konwekcyjny podgrzewacza wody. Kotły wodne w zależności od potrzeb można doposażyć w dodatkowy podgrzewacz znajdujący się w oddzielnym bloku.

Jakie jest zastosowanie kotłów parowych?

Kotły energetyczne wodne i parowe z racji na wysoką efektywność są wykorzystywane przez liczne przedsiębiorstwa i zakłady tekstylne, posiadające własne farbiarnie.

Inną gałęzią gospodarki, która intensywnie korzysta z technologii opartej na działaniu kotłów energetycznych, jest przemysł farmaceutyczny. Jest to sektor, który na dużą skalę korzysta z tego typu rozwiązań. Urządzenia parowe wykorzystuje się m.in. do produkcji leków, utylizacji środków farmaceutycznych, ale również do sterylizacji opakowań.

Kotły parowe są wykorzystywane również przez tych przedsiębiorców, którzy do wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej potrzebują suszarni, czyli wszelkiego rodzaju producenci rolni oraz szeroko rozumiany przemysł papierniczy. Kotły parowe efektywnie wytwarzają ciepło, tylko jeśli są prawidłowo zaizolowane.

Z kotłów energetycznych korzystają, ze względu na ich sporą wydajność oraz niski poziom zanieczyszczeń, hotele, ośrodki wczasowe czy szpitale.

O czym należy pamiętać izolując kotły energetyczne?

Kotły parowe potrzebują prawidłowej izolacji termicznej. Powierzchnie kotłów energetycznych są w stanie osiągnąć temperaturę blisko 600°C. Właściwie dobrana izolacja termiczna:

  • zapobiegnie nagrzewaniu się powietrza wewnątrz kotłowni;
  • znacząco poprawi wydajność kotła;
  • zminimalizuje problemy z korozją stalowych elementów;
  • ochroni pracowników przed poparzeniami.

Podsumowanie

Kotły energetyczne są niezwykle wydajną, a przy tym mało emisyjną technologią. Do ich ogrzewania stosuje się paliwa stałe takie jak węgiel czy miał węglowy. Używa się również biomasy, która ze względu na swoje właściwości, przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych naszej planety. Dlatego przedsiębiorcy chętnie sięgają po tę technologię, gdyż zapewnia im solidne i dopasowane do ich profilu działalności źródło energii.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie