Zakup gazu po cenie giełdowej – jak to zrobić i czy warto?

Antoni Kwapisz
15.12.2023

Cena gazu, oparta o notowania na Towarowej Giełdzie Energii, to jeden z najkorzystniejszych modeli rozliczenia dla przedsiębiorców, którzy poszukują oferty dopasowanej do potrzeb i charakterystyki pracy zakładu. Korzystając z tego rozwiązania, masz gwarancję, że zakup paliwa odbywa się zawsze po cenie rynkowej, a rozliczenia są ustalane na podstawie indeksów giełdowych. Sprawdź, na czym dokładnie polega mechanizm zakupu gazu z giełdy i jak wygląda umowa na taką usługę.

Prognoza cen gazu na 2024

Niestety, rynkowa cena gazu wciąż pozostaje niestabilna. Według analityków z Goldman Sachs, średnia stawki za gaz w sezonie grzewczym 2023/2024 osiągną 48 euro za 1 MWh. Takie analizy są jednak obarczone dużym ryzykiem. Zaznaczmy, że jeszcze w połowie roku prognozowano, że średnie poziomy osiągną 93 euro. W IV kwartale szacowane stawki zmniejszyły się niemal dwukrotnie. Oczywiście, podwyżki są nieuniknione, dlatego warto poszukiwać oszczędności poprzez rozliczenie umowy za gaz na podstawie indeksów giełdowych – wyjaśnia ekspert z Ewe.

Gaz z giełdy – czy to możliwe?

Giełdowa Wycena Gazu to usługa kierowana do firm, które chcą zaangażować się w transakcje i dokonywać zakupu gazu według cen ustalonych na podstawie notowań indeksów Rynku Towarowego Terminowego. W rezultacie przedsiębiorca może decydować, kiedy jest najlepszy moment na zakup gazu. Takie rozwiązanie jest oferowane przez kilku dystrybutorów energii w Polsce.

Giełda – gaz ziemny dla firm w niskiej cenie

Czy giełda gazu jest opłacalna dla firmy? Jaka jest cena gazu? Giełda Towarów gwarantuje zakup paliwa po cenach rynkowych, co jest korzystne z punktu widzenia przedsiębiorcy. Co więcej, przez cały okres objęty umową przedsiębiorca ma gwarancję stałej ceny gazu. Dzięki ustaleniu ceny maksymalnej firma jest także chroniona przed wzrostem cen rynkowych. Dużą zaletą jest także możliwość wyboru mniej angażującego wariantu, w którym cena jest ustalana na podstawie średniej arytmetycznej notowań indeksów w określonym okresie.

Giełda — gaz ziemny dla Twojej firmy: przygotowanie oferty

Kluczem do uzyskania największych korzyści finansowych z zakupu gazu na giełdzie jest zgromadzeniem najistotniejszych informacji dotyczących sposobu pozyskiwania i wydatkowania paliwa. W tym celu przedsiębiorca musi zgromadzić następujące dane:

  • zużycie gazu w konkretnych grupach taryfowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy,

  • moc umowna dla punktów poboru,

  • informacja dotycząca oddziału PSG, na którym znajdują się punkty poboru,

  • informacje o zwolnieniu z akcyzy,

  • dane dotyczące aktualnie obowiązującej umowy.

Warto przy tym zaznaczyć, że zmiana sprzedawcy nie generuje żadnych opłat i nie powoduje przerwy w dostawie gazu.

Cena gazu SPOT czy stała?

Co zrobić, aby skorzystać z takiej usługi na gaz ziemny? Umowa oparta o rynkowe ceny gazu jest otwarta dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą działać w pełni samodzielnie i pokrywać swoje zapotrzebowanie na paliwo, korzystając z produktów terminowych oraz rynku SPOT. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest efektywne zarządzanie portfelem. Wykorzystanie szerokiej palety produktów giełdowych stwarza możliwości dywersyfikacji, a tym samym — minimalizacji ryzyka.

A czym różni się cena stała od indeksowej? W przypadku ceny stałej klient podpisuje umowę, nie zastanawiając się nad wahaniami cen surowca. Jeżeli dojdzie do wzrostu, nie ponosi żadnego dodatkowego ryzyka. To, czy w Twoim przypadku lepszym rozwiązaniem jest gaz dla firm po cenie stałem, czy cenie rynkowej, zależy od rodzaju działalności, zużycia i Twojego podejścia do biznesu. Czy zakup po cenie SPOT zawsze jest korzystny? Nie ma takiej gwarancji, jednak w ostatnich latach to właśnie firmy z umową na gaz po cenie giełdowej zyskały najwięcej.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie