Powszechnie wiadomo, że w przypadku wielu stanowisk pracy występuje wysokie ryzyko porażenia prądem. W jaki sposób zatem można je wyeliminować? Jak dobrać odpowiednią odzież roboczą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Ryzyko porażenia prądem w trakcie wykonywania pracy teoretycznie może występować praktycznie na każdym stanowisku, ponieważ obecnie większość podstawowych urządzeń posiada zasilanie elektryczne. Warto jednak mieć świadomość, że w większości przypadków jest ono odpowiednio ograniczone, poprzez adekwatne zabezpieczenia. Istnieją jednak stanowiska (np. elektryk), w przypadku których zagrożenie porażenia prądem jest naprawdę wysokie. W związku z tym należy dążyć do jego wyeliminowania, co wymaga nie tylko stosowania odpowiednich przepisów BHP, ale również zorganizowania pracy w taki sposób, by zapewnić pracownikom możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa. Przykładem może być umożliwienie dostępu pracownikom do rozdzielnic elektrycznych, co umożliwi natychmiastowe wyłączenie prądu w przypadku wystąpienia zagrożenia. Z drugiej jednak strony dostęp ten musi być odpowiednio zabezpieczony przed osobami niepowołanymi, co chroni je przed przypadkowym porażeniem prądem.
Warto mieć świadomość, że w przypadku zagrożenia porażenia prądem na stanowisku pracy pracodawca ma obowiązek nie tylko zorganizowania pracy w taki sposób, by ograniczyć to ryzyko, ale również wyposażenia zatrudnianych pracowników w środki ochrony indywidualnej adekwatne do zagrożeń występujących na danym stanowisku. W przypadku ryzyka porażenia prądem chodzi przede wszystkim o gumowe rękawice robocze, odpowiednio dobrane obuwie oraz odzież nieprzewodzącą prądu (antystatyczną). Istotną rolę w tym przypadku pełnią w szczególności buty robocze antyelektrostatyczne, które sprawiają, że w przypadku porażenia prądem ładunek elektryczny jest przekazywany do ziemi. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych materiałów, które zapewniają pracownikom skuteczną ochronę.
Jak już wspomniano przepisy BHP określają, że pracodawca ma obowiązek wyposażenia swoich pracowników w środki ochrony indywidualnej adekwatne do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Niezależnie od ich rodzaju należy zatem zadbać o to, by odzież i akcesoria BHP posiadały odpowiednią jakość zarówno jeśli chodzi o wykonanie, jak i zastosowane materiały. Dobrym rozwiązaniem jest w związku z tym wybór produktów renomowanych producentów, co gwarantuje skuteczną ochronę pracowników przed zagrożeniami, a także zapewni im właściwy komfort w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych.
Podsumowując należy stwierdzić, że w związku z tym, że na wielu stanowiskach pracy występuje wysokie ryzyko porażenia prądem pracodawca powinien wyposażyć pracowników w odzież antyelektrostatyczną. Istotne jest oczywiście przestrzeganie przez nich obowiązujących zasad BHP oraz właściwa organizacja pracy.
Artykuł partnera