Wymiana instalacji elektrycznej

Piotr Kowalczyk
20.12.2022

Wymiana instalacji elektrycznej w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo korzystania z budynku, może również zmniejszyć szanse na uszkodzenie sprzętów elektrycznych. Kiedy należy wymienić instalację? Jak przebiega cały proces? Kto może w tym pomóc?

Stare standardy

W ostatnich latach bardzo mocno zmieniły się standardy związane z montażem i użytkowaniem instalacji elektrycznych. Dawniej, stosowano głównie kable aluminiowe, miały one wiele wad, takich jak kruchość i tendencje do przegrzewania się. Z tego powodu, instalacja skonstruowana za pośrednictwem starych podzespołów może bardzo łatwo wywoływać zwarcia, które mogą doprowadzić do pożaru lub uszkodzenia urządzeń elektrycznych. Co więcej, wiele instalacji starego typu posiada bezpieczniki wkręcane, które ze względu na swoją jednorazowość, są zdecydowanie bardziej problematyczne w obsłudze. Nowoczesne instalacje mają również liczne rozwiązania typu smart, umożliwiające, chociażby uruchamianie światła za pomocą odpowiedniej aplikacji na telefonie.

Kiedy wymieniać

Wymiana starej instalacji elektrycznej będzie decyzją, którą należy podjąć w odpowiednim czasie. Pierwszym z powodów mogą być problemy z funkcjonowaniem instalacji, można je poznać poprzez częste zwarcia, bądź przegląd instalacji elektrycznej, podczas którego zostaną przeprowadzone odpowiednie pomiary instalacji elektrycznej, umożliwią one sprawdzenie, czy wszystkie gniazdka oraz przewody funkcjonują w odpowiedni sposób. Kolejnym czynnikiem determinującym wymianę, jest wiek powyżej 20 lat. Istnieją jednak sytuacje, w których warto wymienić nieco młodszą instalację, kiedy powinno się to zrobić? Montaż instalacji elektrycznej często oznacza konieczność kucia w ścianach, co będzie bardzo problematyczne dla domowników, warto więc zaplanować ten proces w taki sposób, aby był przeprowadzony w momencie remontu, bądź rozbudowy. W tym drugim wypadku dodatkowym argumentem będzie również to, że większy metraż będzie szedł z reguły w parze z większym obciążeniem instalacji - układy starego typu mogą być wtedy bardzo niestabilne.

Jakie są koszty wymiany instalacji elektrycznej?

Wszystko będzie zależeć od tego, jak duży jest budynek, koszty wymiany składać będą się z dwóch zmiennych - kosztów materiałów, jak również kosztów robocizny. W przypadku niewielkich mieszkań koszty mogą zamknąć się w kilkuset złotych. Jednak jeżeli mowa o dużych budynkach, gdzie instalacja jest mocno skomplikowana, koszt jej wymiany wynieść może nawet kilka, bądź kilkanaście tysięcy.

Dlaczego do wymiany należy zatrudniać profesjonalistów?

W przypadku wymiany instalacji, po przeprowadzeniu wszystkich koniecznych prac należy przystąpić do jej odbioru. Na czym polega odbiór instalacji elektrycznej? Jest to proces sprawdzenia poprawności zamontowania przewodów i innych elementów, odbywa się on za pośrednictwem odpowiednich urządzeń pomiarowych przez elektryka posiadającego uprawnienia i kwalifikacje. Dlatego warto już na etapie wymiany zlecić ją sprawdzonej firmie, która stanie na wysokości zadania. Doskonałym wyborem będzie zaufanie firmie https://www.twoj-elektrykwroclaw.pl - pracujący w niej specjaliści doskonale doradzą, jak również przeprowadzą proces wymiany.

Jak widać, wymiana instalacji elektrycznej jest często nieunikniona, a jej przekładanie w czasie może powodować liczne nieplanowane wydatki, a nawet zagrożenie życia i zdrowia domowników. Nie ma więc na co czekać i warto przeprowadzić ją już dziś.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie