Termostat przeciwzamrożeniowy – obowiązkowy w instalacji klimatyzacyjnej

Mateusz Rąbalski
22.12.2021

Termostat przeciwzamrożeniowy jest jednym z elementów układu chroniącego dane urządzenie lub instalację przed zniszczeniami spowodowanymi obecnością lodu. W tym tekście skupimy się na działaniu tego rodzaju urządzeń w systemach wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych.

Najważniejsze cechy dobrej jakości termostatu przeciwzamrożeniowego

Niezawodność, trwałość i odporność na zmienną temperaturę są rzecz jasna najważniejszymi cechami wysokiej klasy termostatów przeciwzamrożeniowych. Warto jednak zwrócić uwagę również na kilka innych aspektów tego rodzaju urządzeń.

  • Możliwie niska histereza. W branży instalacyjnej pojęciem tym określa się zazwyczaj różnicę pomiędzy temperaturą, w której następuje automatyczne uruchomienie urządzenia, a temperaturą, która powoduje, że urządzenie się wyłącza. Na przykład w przypadku czujników odpowiadających za pracę kotła CO im niższa histereza, tym większy komfort cieplny, ponieważ temperatura w pomieszczeniach utrzymuje się na relatywnie stałym poziomie. Z kolei w instalacji wentylacyjnej z rekuperacją termostat z niską histerezą może uruchomić grzałkę natychmiast, gdy tylko pojawia się ryzyko oblodzenia wymiennika ciepła.
  • Powtarzalność. W tym przypadku parametr polegający na tym, że termostat uruchamia się zawsze wtedy, gdy temperatura spadnie do określonego poziomu, bez względu na to, ile czasu minęło od ostatniego uruchomienia czy jak szybko nastąpił spadek temperatury.
  • Możliwie prosta obsługa i równie prosty montaż. Niedocenione parametry, tym niemniej decydując się na termostat do swojej instalacji, warto zdecydować się na taki, który można zamontować zarówno na szynie DIN, jak i na płaskiej powierzchni, np. ścianie.

Termostaty przeciwzarmrożeniowe, który spełniają wszystkie wyżej wymienione warunki, znajdziesz w ofercie JUMO.

Dlaczego montaż dobrej jakości termostatu przeciwzamrożeniowego jest tak ważny?

Termostat przeciwzamrożeniowy może być połączony z poszczególnymi elementami instalacji bezpośrednio, lub pośrednio, przez stycznik. Jego działanie może się przejawiać np. poprzez wyłączenie wentylatora, zamknięcie przepustnicy powietrza z zewnątrz, uruchomienia nagrzewnicy itp.

Poza tym warto dodać, że w naszej strefie klimatycznej systemy ochrony przed zamarzaniem instalacji powinno się instalować obowiązkowo. Także dlatego, że obecność lodu wcale nie musi być spowodowana niskimi temperaturami panującymi na zewnątrz. Niekiedy wystarczy awaria automatyki sterującej czy obecność zanieczyszczeń na wymiennikach ciepła lub filtrach.

Pamiętajmy, że lód może zwiększyć ryzyko korozji niezabezpieczonych metalowych części w instalacjach. Poza tym zamarzająca woda zwiększa swoją objętość, co może doprowadzić do deformacji np. ścianek kanałów wymiennika. Co więcej, woda z topniejącego lodu może znaleźć się w przewodach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, gdzie przy obniżonej temperaturze będzie stanowić idealne środowisko dla rozwoju pleśni czy bakterii. Które przy odrobinie pecha mogą ostatecznie trafić do naszych płuc.

Z pewnością nie warto rezygnować z dobrej jakości termostatów przeciwzamrożeniowych. W końcu od ich prawidłowej pracy zależy nie tylko dobry stan wentylacji oraz klimatyzacji, lecz także nasze zdrowie. Skuteczne, sprawne i przede wszystkim niezawodne termostaty dostępne są w ofercie JUMO.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie