Rozwiązania i systemy przemysłowe dla zwiększenia wydajności procesów spalania

Jerzy Biernacki
29.08.2023

Procesy spalania w przemyśle polegają na takim przekształceniu energii chemicznej zawartej w paliwie, aby uzyskać możliwie jak największą ilość energii cieplnej, która jest następnie wykorzystywana w wielu procesach przemysłowych. Produkcja energii elektrycznej, chłodnictwo, wytwarzanie niemal wszystkich rodzajów towarów i produktów dostępnych na rynku czy przetwarzanie odpadów to tylko najważniejsze obszary, w których energia uzyskana w procesach spalania jest niezbędna każdego dnia.

O to, czy technologia spalania da się kontrolować i optymalizować, a jeśli tak, to w jaki sposób, zapytaliśmy ekspertów z polskiej firmy OMC Envag, czołowego krajowego dostawcy nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla szeroko rozumianego sektora przemysłowego i energetycznego.

Technologia spalania - od czego zależy jej efektywność?

Jak podkreślają specjaliści z OMC Envag, technologia spalania i jej efektywność w przemyśle jest zależna od bardzo wielu czynników i tak naprawdę każdy z nich w większym bądź mniejszym stopniu może mieć wpływ na to, jak wydajnie przebiegają procesy spalania. Do najważniejszych czynników należy zaliczyć przede wszystkim:

 • rodzaj spalanego paliwa
 • ilość powietrza użytego w procesie spalania
 • czas spalania
 • rodzaj kotła/pieca, w którym odbywa się proces spalania
 • straty ciepła
 • stan techniczny urządzeń spalających

Procesy spalania - jak można je usprawnić?

Metod usprawnienia przebiegu procesu spalania w szeroko rozumianych zastosowaniach przemysłowych jest bardzo wiele i nie sposób wymienić w tym miejscu wszystkich. Jako przykłady eksperci OMC Envag podają, że da się np. wykorzystywać powstające gazy wylotowe w roli podgrzanego powietrza w piecach przemysłowych czy redukować straty ciepła poprzez modernizację istniejących systemów w oparciu o najnowocześniejsze technologie spalania.

W niektórych sytuacjach może się nawet okazać, że jedynym ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem jest zaprzestanie eksploatacji istniejącej instalacji i zaprojektowanie od podstaw nowego systemu, opartego na nowoczesnych, wydajnych i ekologicznych rozwiązaniach. To jednak, jak podkreślają eksperci OMC Envag, bardzo rzadkie sytuacje - w większości przypadków optymalizacja pracy istniejących instalacji jest możliwa i wskazana.

Niezależnie od przyjętej metody optymalizacji, w opinii specjalistów OMC Envag pierwszym etapem każdej optymalizacji zawsze powinna być gruntowna analiza gazów wylotowych, pozwalająca zweryfikować skład i zawartość poszczególnych substancji w spalinach. Dopiero na tej bazie można opierać dalsze działania.

Co w tym kontekście równie ważne, najlepiej sprawdza się podejście kompleksowe. tzn. jednoczesne zastosowanie odpowiedniej aparatury pomiarowej oraz aparatury sterowniczej, która dane pozyskane z czujników będzie w stanie przełożyć na optymalizację pracy danej instalacji. Wynika to z faktu, że w praktyce procesy spalania nigdy nie przebiegają dokładnie tak samo, a ich końcowa wydajność, jak już wspominaliśmy, jest zależna od wielu czynników. Jedynie stały nadzór i sterowanie przebiegiem procesów spalania pozwala optymalizować je na bieżąco.

Urządzenia technologiczne i automatyka palnikowa w ofercie OMC Envag


Asortyment rozwiązań dostępnych w OMC Envag to szeroka gama systemów i urządzeń przeznaczonych do monitoringu, kontroli oraz przeprowadzania procesów spalania w bezpieczny, czysty i wydajny sposób. W razie potrzeby możliwe jest także zaprojektowanie przez specjalistów firmy układów palnikowych, systemów wspomagania optymalizacji spalania czy zabezpieczeń układów palnikowych zgodnie z potrzebami i specyfikacją inwestora.

Dla klientów OMC Envag dostępne są między innymi:

 • Urządzenia technologiczne i automatyka palnikowa
 • Systemy monitoringu emisji
 • Systemy sterowania
 • Analizatory gazów
 • Mierniki i detektory gazów
 • Pyłomierze i przepływomierze do gazów
 • Skanery płomienia
 • Palniki gazowe
 • Palniki olejowe
 • Palniki low NOx
 • Zapalarki wysokoenergetyczne i wysokonapięciowe
 • Systemy zapalające do pochodni


OMC Envag oferuje również doradztwo techniczne i doradztwo projektowe, a wszystkie rozwiązania dostępne w asortymencie firmy spełniają najbardziej rygorystyczne wymagania i obowiązujące normy, zapewniając maksymalną niezawodność i bezpieczeństwo pracy.

OMC Envag - rozwiązania technologiczne usprawniające procesy spalania


OMC Envag jest polską firmą, zajmującą się sprzedażą, projektowaniem, wdrażaniem i uruchamianiem nowoczesnych systemów kontrolno-pomiarowych podmiotom ze wszystkich branż i sektorów gospodarki. Firma dostarcza również specjalistyczne rozwiązania technologiczne, optymalnie dostosowane do potrzeb oraz specyfiki działalności prowadzonej przez końcowego odbiorcę. Klientami OMC Envag są przedsiębiorstwa krajowe i zagraniczne. W spektrum usług dostępnych dla klientów OMC Envag są również pełne usługi serwisowe (gwarancyjne i pogwarancyjne), a także profesjonalne doradztwo i wsparcie na każdym etapie współpracy.

Więcej informacji o dostępnej w ofercie firmy automatyce palnikowej i urządzeniach technologicznych usprawniających procesy spalania można znaleźć na stronie internetowej firmy Envag lub uzyskać kontaktując się bezpośrednio drogą telefoniczną lub mailową.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie