Rozdzielnica elektryczna - czym jest? Jakie są jej rodzaje?

Mateusz Rąbalski
17.04.2023

Rozdzielnica elektryczna to niezbędny element w każdym budynku, w którym znajduje się instalacja elektryczna. Czemu dokładnie służy? Jakie wyróżnia się rodzaje skrzynek elektrycznych? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu, w którym zamieściliśmy odpowiedź na to i inne ważne pytania dotyczące tego tematu. 

Czym jest rozdzielnica elektryczna?

Rozdzielnica, zwana również rozdzielnią, to skrzynka elektryczna skrywająca w swoim wnętrzu moduły układu instalacji elektrycznej oraz elementy sterujące. Jej zadaniem jest zapewnienie wygodnego dostępu do najważniejszych podzespołów instalacji, do których zaliczają się na przykład bezpieczniki. Chociaż na co dzień raczej się do niej nie zagląda, możliwość szybkiego i prostego dostępu przydaje się między innymi podczas remontu, celem czasowego odcięcia prądu w danym gospodarstwie domowym lub całym budynku, a także skontrolowania parametrów prądu, czyli przykładowo licznika energii elektrycznej. Warto wiedzieć, że rozdzielnica elektryczna może zostać zamontowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku - w ostatnim wymienionym przypadku, skrzynka pełni również rolę obudowy, aby ochronić instalację przed czynnikami zewnętrznymi.

Rozdzielnice elektryczne i ich rodzaje

Skrzynki elektryczne klasyfikuje się pod względem ich przeznaczenia, miejsca i sposobu montażu oraz ich konstrukcji. Biorąc pod uwagę ostatnią z wymienionych kwestii, wyróżnia się rozdzielnice tablicowe, skrzynkowe i szafowe. Rozdzielnice tablicowe, nazywane również bezpiecznikowymi, zaliczają się do najczęściej instalowanych skrzynek w lokalach mieszkalnych i jednorodzinnych zabudowaniach, w których prąd zaopatruje wyłącznie elementy oświetleniowe i sprzęty elektryczne. Każdy z podzespołów w tego rodzaju skrzynkach instalowany jest na tablicy i zostaje spięty miedzianymi kablami lub płaskimi prętami. Najczęściej rozdzielnice tego typu montowane są na ścianach, zaś ich osłonę stanowią plastikowe bądź blaszane drzwiczki. Rozdzielnice skrzynkowe wyróżniają się większymi gabarytami i wzmocnioną obudową. Łączą w sobie od kilku do nawet kilkunastu skrzynek, dlatego też znajdują się przeważnie w budynkach przemysłowych, gdzie zapotrzebowanie na prąd jest znacznie wyższe. Ostatni z rodzajów, czyli rozdzielnice szafowe spotykane są często w postaci modułów. Stosuje się je w celu zasilenia prądów roboczych o mocy nawet kilku tysięcy amperów. 

Rozdzielnica natynkowa czy podtynkowa?

Kiedy warto zdecydować się na rozdzielnicę natynkową, a kiedy podtynkową? Warto wiedzieć, że najczęściej rozdzielnia elektryczna natynkowa znajduje zastosowanie, kiedy przewody poprowadzone zostały rurkami. Rozdzielnia podtynkowa natomiast najczęściej montowana jest w zabudowaniach jednorodzinnych. Rozdzielnice natynkowe montuje się w bezproblemowy sposób. Najczęściej umieszcza się ją w mało uczęszczanym, suchym miejscu. Tego rodzaju skrzynki dostępne są w wielu rozmiarach - wybór odpowiedniego zależy w głównej mierze od wielkości budynku, sprawiając, że jej montaż w wąskim pomieszczeniu czy mniejszym wiatrołapie może niekiedy stać się niemożliwy. Bez względu na sposób, w jaki zamontowana zostanie rozdzielnia tego rodzaju, spełniać będzie ona taką samą funkcję. Oznacza to, że w tej sytuacji do najważniejszych kwestii zaliczają się estetyka skrzynki, a także przede wszystkim jej funkcjonalność.

Dobrze jest dodatkowo mieć na uwadze ewentualną rozbudowę rozdzielnicy. Może okazać się to przydatne, między innymi w przypadku, gdy posiada się wielkopowierzchniową nieruchomość, zaś przez prowadzone w nim prace wykończeniowe prąd podłączony został wyłącznie w użytkowanej w danej chwili części domu. Montując rozdzielnię natynkową w budynku wielorodzinnym, należy zastosować jej odpowiednie zabezpieczenie, na przykład w postaci osłony maskującej. Jeżeli zaś chodzi o rozdzielnię podtynkową, jej działanie w niczym nie różni się od rozdzielnicy natynkowej. Podstawową różnicę stanowi jednak fakt, że sprawdza się ona nawet w niewielkich pomieszczeniach. Rozdzielnice podtynkowe nie zaburzają ponadto estetyki wnętrza, dlatego też są często spotykane w przedpokoju oraz innego rodzaju pomieszczeniach, w których widoczna i ograniczająca przestrzeń skrzynka mogłaby stanowić problem. 

Jak montować rozdzielnice elektryczne?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że podłączenie rozdzielni nie należy do prostych zadań. W tym przypadku niezwykle ważna jest precyzja i fachowa wiedza. Rozdzielnice elektryczne różnią się od siebie nie tylko budową, ale i technologią działania. Oznacza to, że niezbędnym warunkiem jest odpowiednie połączenie pomiędzy obwodami i podzespołami zabezpieczającymi. Wyłącznie wtedy można mówić o bezawaryjnej oraz co niezwykle istotne, bezpiecznej pracy całej instalacji elektrycznej. W związku z tym, montaż powinien być wykonywany jedynie przez wykwalifikowanych w dziedzinie elektryki fachowców. Nieodpowiednio podłączona instalacja to poważne zagrożenie - oprócz uszkodzenia sprzętów elektrycznych może nawet dojść do pożaru, dlatego też zatrudnienie do tego zadania profesjonalisty staje się wręcz niezbędne.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie