Roczna składka zdrowotna a formy opodatkowania

Antoni Kwapisz
16.05.2023

Roczna składka zdrowotna to kwestia, która interesuje wiele osób. Nie dla każdego przepisy w tym zakresie są jasne, mimo tego, że weszły w życie w 2022 roku. Jest to związane z faktem, że sposoby ustalania dochodu na cele wyliczania składki zdrowotnej i podatku PIT są różnorodne. Poza okresowym obowiązkiem wobec ZUS, przedsiębiorca musi ustalić, ile wynosi roczna składka tego typu. Jakie terminy są tutaj ważne? Kogo dotyczy rozliczanie rocznej składki zdrowotnej?

Roczna składka zdrowotna

Warto wiedzieć, że roczna składka zdrowotna dotyczy głównie osób prowadzących własną firmę, które nie korzystają ze składki na stałym poziomie. Jej wartość w takiej sytuacji jest zależna od osiągniętych dochodów lub przychodów. Przepisy wskazują, że składka zdrowotna tego rodzaju wiąże się z następującymi formami opodatkowania:

  • Skala podatkowa
  • Podatek liniowy
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej musi być wykonane przez przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku wybrali powyższe formy opodatkowania. Okazuje się, że nie odnosi się to do przedsiębiorców korzystających z karty podatkowej i właścicieli spółek komandytowych lub jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Na jakich drukach wykazujemy dane przydatne do ustalenia składki? Tutaj zastosowanie mają: deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA i raport imienny ZUS RCA. Pojawił się także nowy projekt takich druków, na których zauważamy drobne modyfikacje. 

Jak ustalić roczną składkę zdrowotną?

Ustalenie rocznej składki zdrowotnej bywa problematyczne dla niektórych przedsiębiorców. Niezbędne informacje na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik

PrzedsiebiorcyJak zatem ustalić roczną składkę zdrowotną? W przypadku podatku liniowego i skali podatkowej, trzeba przemnożyć roczny dochód przez skalę podatkową - 4,9% dla podatku liniowego i 9% dla skali podatkowej. 

Z kolei dochód na cele wyliczania zdrowotnej składki ustalamy za pomocą osiągniętego przychodu, pomniejszonego o koszty i zapłacone składki społeczne. Pamiętajmy o tym, aby podczas wyliczeń zastosować różnicę remanentową. W 2022 mieliśmy do czynienia z przepisami szczególnymi, które uwzględniały jedynie remanent obniżający dochód. Natomiast w 2023 roku konieczne jest uwzględnienie zarówno remanentu ujemnego, jak i dodatniego. Nie bierzemy pod uwagę przychodów i kosztów, które wystąpiły w czasie zawieszenia działalności. 

Niezbędne informacje

Co jeszcze jest ważne? Każdy przedsiębiorca musi mieć na względzie przepisy wskazujące na minimalną podstawę składki zdrowotnej. Gdy dochód jest wyższy niż 12-krotność wynagrodzenia minimalnego, wtedy opłacamy składkę od kwoty minimalnej. 

Nie bez znaczenia jest to, że roczna składka zdrowotna w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych jest ustalana łatwiej, niż w innych rozwiązaniach. Tutaj wysokość składki zależna jest od kwoty dochodu rocznego. Podczas wyboru opodatkowania ryczałtem, mamy także możliwość dobrania metody rozliczania składki. Zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, metody te mogą dotyczyć przychodu z poprzedniego roku lub bieżącego przychodu. Pierwsze rozwiązanie jest dla wielu przedsiębiorców ciekawsze wtedy, gdy spodziewają się w danym roku zbliżonego przychodu do tego z poprzedniego roku. To oznacza zapłatę składki z stałej wysokości. Z kolei w drugim przypadku bez wątpienia występuje niedopłata składki po przekroczeniu 60 tysięcy złotych przychodu. 

Jak widać, roczna składka zdrowotna może wzbudzać wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Na szczęście w przepisach prawnych znajdziemy najważniejsze informacje na ten temat. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie