Roboty w branży produkcyjnej. Czy robotyzacja zastąpi pracę ludzkich rąk?

Jerzy Biernacki
17.02.2022

Przedsiębiorcom zależy na czasie, a jak to mówią „czas to pieniądz”. Inwestycja w roboty przemysłowe jest więc czymś oczywistym w dobie technologicznych zawirowań. Roboty przemysłowe umożliwiają efektywne osiąganie wysokich wyników produkcyjnych poprzez usprawnienie i przyspieszenie produkcji. Roboty są o wiele bardziej precyzyjne, a ich praca efektywniejsza, w rezultacie można oddelegować pracownika na inne stanowisko.

Konstrukcja robotów przemysłowych

Gotowe stanowisko zrobotyzowane na czele z robotem przemysłowym, to wielofunkcyjna, automatycznie sterowana maszyna manipulacyjna, którą można na dowolny sposób programować wedle własnych potrzeb. Przeznaczone jest do wykonywania najróżniejszych czynności, takich jak spawanie, lakierowanie, lutowanie, pakowanie, taśmowanie, paletyzacja, obróbka tworzyw, czy też nakładanie klejów i wiele innych.

Robot przemysłowy konstrukcją przypomina ludzkie ramie, z tym że z o wiele większym zakresem ruchowym. Można by powiedzieć, że jest to swego rodzaju taka trzecia, dodatkowa ręka. Gotowe stanowisko z robotem przemysłowym może być wyposażone również w inne urządzenia, takie jak taśmociąg, podajnik, czy też urządzenie do programowania oraz monitorowania przebiegu jego pracy.

Takie urządzenia znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłowych, a najlepszym tego przykładem, może być branża motoryzacyjna – takie gotowe stanowisko zrobotyzowane jest coraz powszechniejsze w zakładach produkcyjnych. Przedsiębiorcy mogą dzięki niemu wiele zyskać, a tym samym również zaoszczędzić. Największymi zaletami takich stanowisk, jest to, że znacząco zwiększają wydajność produkcji. Ponadto, z racji tego, że są to maszyny automatycznie sterowane, zapewniają znacznie większe bezpieczeństwo, są przy tym wielozadaniowe, a dzięki temu, że nie trzeba im zapewniać ubezpieczenia zdrowotnego, tak jak człowiekowi, to ich koszty utrzymania, są niezwykle niskie.

Jakość i precyzja. Dlaczego warto korzystać ze stanowisk zrobotyzowanych?

Gotowe stanowisko zrobotyzowane to kosztowny zakup, jednak z czasem, może to być bardzo opłacalna inwestycja. Przy zakupie robotów przemysłowych warto mieć z tyłu głowy to, że zapewniają one maksymalną redukcję pracowników.

Tak, jak już wcześniej wspomniano, takie maszyny to niezwykła oszczędność czasu i pieniędzy dla firm produkcyjnych. Dzięki zautomatyzowanym liniom gotowych stanowisk zrobotyzowanych przedsiębiorcy oszczędzają również na szkoleniach pracowniczych, ubezpieczeniach zdrowotnych, pensji, czy też opiece zdrowotnej.

Dzięki nim można również zaplanować całą produkcję. Wykonują one bowiem swoje zadania o wiele szybciej i precyzyjniej od rąk ludzkich, dlatego możliwa jest dzięki nim powtarzalność pracy. Robot może zatem pracować bez przerwy, a możliwość automatycznego programowania i sterowania zapewnia jeszcze większą prędkość i jakość produkcji. Nie trzeba również takich maszyn nieustannie monitorować, raz skonfigurowana będzie wykonywać swoje obowiązki bez problemu. Czy zatem roboty przemysłowe mogą zastąpić pracę ludzkich rąk? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ niektóre prace lepiej wykona człowiek, a niektóre robot. Niemniej jednak roboty dają tą swobodę i podnoszą zarówno jakość, jak i wydajność produkcji, a tym samym zwiększają konkurencyjność firm na rynku.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.