Wzrost efektywności energetycznej to wyjątkowo ważna kwestia dla mieszkańców miast oraz gmin. Jednocześnie działania samorządowców powinny przyczyniać się do poprawy stanu środowiska. Ekonomicznie oraz logistyczne wyzwania w sektorze energetyki, przed którym stają samorządy, sprawiają, że zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie rośnie.
Zarządzanie energią to innowacyjny kierunek studiów podyplomowych o charakterze interdyscyplinarnym. Łączy w sobie zagadnienia techniczne z aspektami ekonomicznymi i elementami zarządzania. Celem kształcenia jest zdobycie przez absolwenta specjalistycznej wiedzy, która umożliwi efektywne zarządzanie energią w jednostkach samorządu terytorialnego. Precyzyjnie opracowany program nauczania na studiach podyplomowych pozwala na zdobycie, ale również uporządkowanie wiedzy dotyczącej funkcjonowania źródeł energii, jej rodzajów oraz procesów logistycznych i dystrybucyjnych w tym zakresie. Dodatkowo absolwenci tego kierunku nabywają umiejętność analizowania, tworzenia symulacji efektywności, zarządzania danymi czy pozyskiwania funduszy. Kształcenie odbywa się w formie wykładów, zajęć praktycznych oraz warsztatów, które kształtują umiejętność planowania, wdrażania oraz nadzorowania procesów związanych z poprawą efektywności energetycznej.
Adresatami studiów podyplomowych na tym kierunku są osoby, które w swoim zawodzie odpowiadają za zarządzanie energią lub chcą w przyszłości zajmować się tą profesją. Edukacja jest dedykowana dla kadr samorządów oraz prywatnych przedsiębiorstw, którym zależy na efektywności wykorzystania energii. Słuchaczem studiów podyplomowych może zostać absolwent studiów I lub II stopnia bez wykształcenia technicznego czy doświadczenia w zarządzaniu energetyką.
Absolwenci studiów podyplomowych z zarządzania energią posiadają umiejętności niezbędne do wykonywania różnych działań w sektorze energetyki. Wyposażeni są również w odpowiednie kompetencje do analitycznego przetwarzania danych oraz łączenia zagadnień energetycznych z kwestiami ekonomicznymi i marketingowymi. Po ukończeniu studiów podyplomowych absolwent z łatwością rozpoznaje i analizuje trendy kształtujące przemiany społeczne i ekonomiczne. Ponadto potrafi wykorzystać swoje umiejętności w zarządzaniu ochroną środowiska, transformacji energetycznej oraz w obliczu zmian klimatycznych.
Pracownikom administracji samorządowej, zakładów opieki zdrowotnej, instytucji kultury i pomocy społecznej Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie proponuje studia podyplomowe z zarządzania energią. Zajęcia prowadzone są przez grono wykwalifikowanych wykładowców-praktyków. Kształcenie obejmuje ekspercką wiedzę z zakresu energii rozproszonej. Słuchacze poznają zagadnienia i uzyskują praktyczne umiejętności z zakresu odnawialnych źródeł energii, zarządzania, finansów, prawa oraz ochrony środowiska.
Informacja prasowa