Odnawialne źródła energii w Polsce stopniowo się rozwijają, co ma na celu efektywne wzrosty eksploatacji elektrowni wiatrowych. To z kolei wiąże się ze wzmożonym zużyciem turbin, a tym samym coraz większym zapotrzebowaniem na skuteczne usługi serwisowe. Rozwój OZE w Polsce jest dynamiczny, jednak wciąż obejmuje względnie nieduży procent inwestycji energetycznych. W najbliższych latach może się to zmienić, z uwagi na specyficzne warunki geopolityczne oraz konieczność sprostania wymogom Komisji Europejskiej.
Obecnie dla rozwoju OZE w Polsce kluczowa jest zmiana systemów finansowania i modyfikacja niektórych przepisów. Jednym z głównych celów pozostaje wzrost energii pozyskiwanej z farm wiatrowych offshore, który ma do 2040 roku sięgać nawet 60%. Aby było to możliwe, niezbędne jest uruchomienie elektrowni funkcjonujących w sieci rozproszonych źródeł energii. Takie podejście przyczyniłoby się do stabilizacji systemu energetycznego, a tym samym lepszej optymalizacji procesów związanych z produkcją energii oraz jej dystrybucją, przesyłem czy samym wykorzystaniem. W tym celu konieczne jest zapewnienie integracji innowacyjnych rozwiązań IT, a także zadbanie o kompleksowy serwis elektrowni wiatrowych. Obecnie spore możliwości zapewnia chociażby wodór odnawialny, który mógłby zmniejszyć zapotrzebowanie branży transportowej i ciepłownictwa na elektrownie zasilane węglem.
Rozwój OZE w Polsce cechuje się wysokim potencjałem. Roczna produkcja energii przez morskie i lądowe farmy wiatrowe ma szansę sięgać nawet 77 THw, podczas gdy w przypadku fotowoltaiki jedynie 21 TWh. Wynika to z braku znaczących barier technologicznych, które utrudniałyby pozyskiwanie blisko połowy potrzebnej energii z odnawialnych źródeł. W ciągu ostatnich lat wiele szans na produkcję taniego prądu przepadło, co ma związek z licznymi restrykcjami ograniczającymi budowę nowych inwestycji na lądzie. Ustawy i przepisy w obecnej formie utrudniają stawianie farm wiatrowych w pobliżu zabudowań mieszkalnych, co zmniejsza szanse efektywnego wykorzystania OZE na skalę masową. Na najbliższe lata planowane są tylko pojedyncze inwestycje lądowe, które będą w stanie wygenerować do kilku GW mocy rocznie. Nieco lepiej wygląda to w przypadku fotowoltaiki, z uwagi na niższe ceny paneli oraz możliwość korzystania z programów dofinansowania.
Do trudności związanych z rozwojem OZE w Polsce należą problemy sprzętowe, w wyniku których coraz częściej niezbędny okazuje się profesjonalny serwis łopat turbin wiatrowych. Ich elementy są podatne na uszkodzenia i awarie, co wiąże się z potrzebą wykonywania okresowych przeglądów. Do najczęściej realizowanych usług w tym zakresie należą chociażby inspekcje przekładni w turbinach. Testy i badania pod tym kątem muszą być wykonywane przez doświadczonych, odpowiednio wyposażonych i wykwalifikowanych specjalistów. W pracach serwisowych na znaczeniu zyskują metody dostępu linowego i alpinistyka przemysłowa, w której specjalizuje się chociażby firma Teton. Profesjonaliści są w stanie sprawnie przeprowadzić serwis turbin wiatrowych, a także przygotować niezbędny końcowy raport z dołączonymi zdjęciami oraz opisem całej inspekcji.
Doświadczony serwisant turbin wiatrowych jest w stanie sprawnie rozpoznać wszystkie uszkodzenia, a także przeprowadzić niezbędne działania naprawcze. Dotyczy to nie tylko awarii samych skrzydeł, ale też powłok malarskich. Profesjonalny technik serwisu turbin wiatrowych powinien być również odpowiednio przygotowany do uszczelnienia połączeń skręcanych, co często wiąże się z koniecznością pracy na zewnątrz oraz wewnątrz wieży. Realizacja takich usług wymaga posiadania stosowanych certyfikatów i zezwoleń, podobnie jak wymiana płynów czy wykonanie pomniejszych usług. Nie bez znaczenia pozostaje ponadto dostępność właściwie dobranego wyposażenia, włącznie z nowoczesnymi pompami hydraulicznymi czy też poprawnie skalibrowanymi narzędziami.
Informacja prasowa