Przetwórstwo metali – najważniejsze informacje na temat obróbki metalu i narzędzi

Mariusz Siwko
23.07.2022

Przetwórstwo metali to zróżnicowane procesy, których głównym zadaniem jest zmiana parametrów tych tworzyw. Modyfikowany jest kształt, wymiary, właściwości fizyczne, właściwości chemiczne - wszystko po to, aby wykorzystać metale możliwie najbardziej praktycznie. Na czym polega przetwórstwo mechaniczne? Czym jest obróbka metali skrawaniem? Jakie rodzaje obróbki plastycznej możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Na czym polega przetwórstwo mechaniczne?

Przetwórstwo mechaniczne to nic innego jak procesy, które bezpośrednio wpływają na wymiary, kształt, właściwości i chropowatość materiału. Wszelkie zmiany zachodzą w wyniku procesów stricte fizycznych, takich jak chociażby oddzielanie fragmentów metalu lub poprzez nacisk mechaniczny. Obróbka mechaniczna z powodzeniem może być łączona również z innymi rodzajami obróbki.

Przetwórstwo mechaniczne dzielimy na obróbkę skrawaniem i obróbkę plastyczną. Uzyskanie wybranej struktury czy też geometrii przedmiotu jest możliwe dzięki zaawansowanym narzędziom i maszynom. To właśnie one są w stanie wywołać nieodwracalne natężenie lub nacisk o określonej sile, czego konsekwencją jest trwałe odkształcenie metalu. Wśród nich wyróżnić można tokarki, frezarki, wiertła, frezy, noże.

Czym jest obróbka metali skrawaniem?

Obróbka skrawaniem to metoda, która polega na usuwaniu nadmiaru materiału, aby przedmiot uzyskał określoną geometrię. Narzędzia, takie jak chociażby tokarki do metalu JP - TECH, usuwają zbędny materiał, dzięki czemu uzyskiwany jest pożądany kształt, powierzchnia i optymalne wymiary. Cały proces obróbki można podzielić na kilka etapów - to właśnie podczas nich uzyskiwany produkt ulega zmianom. Pierwszym z nich jest obróbka zgrubna- umożliwia nadanie wstępnego kształtu i rozmiaru. Obróbka dokładna polega na tym, że przedmiot otrzymuje parametry, które są znacznie bliższe do tych, które oczekujemy. Proces kończy się obróbką wykańczającą- nadawana jest wtedy jakość zgodna z dokładnymi wymaganiami.

Jakie rodzaje obróbki plastycznej możemy wyróżnić?

Popularnością cieszy się również obróbka plastyczna. Umożliwia ona dowolne kształtowanie się metali. Modyfikacji ulegają: gładkość powierzchni, struktura, właściwości fizykochemiczne. Jest to związane przede wszystkim z odkształceniami plastycznymi. Metoda ta wykonywana jest albo na gorąco, albo na zimno. Obróbkę plastyczną możemy podzielić na pięć metod szczegółowych- walcowanie, gięcie, tłoczenie, kucie, ciągnienie. Plastyczne przetwórstwo jest dość charakterystyczne. Wykorzystuje się takie maszyny, jak chociażby ciągarki, giętarki, wyoblarki, prasy hydrauliczne, walcarki, prasy mechaniczne. Najpowszechniejsze narzędzie to rolki do wyoblania, kowadła, matryce, walce, stemple, ciągadła. 

Jakie występują pozostałe metody przetwórstwa metali?

Kolejną techniką wykorzystywaną w przetwórstwie metali jest obróbka cieplna. Jak można wywnioskować na podstawie samej nazwy, wykorzystuje ona wysoką temperaturę. Element ulega nagrzaniu, w konsekwencji możliwe jest dowolne jego kształtowanie. Następnie specjaliści ochładzają element, aby go utwardzić. Obróbkę cieplną wykorzystuje się bardzo często, w sposób szczególny w sektorze przemysłowym. Do najpopularniejszych jej odmian zaliczyć można stabilizowanie, ulepszanie cieplne, wyżarzanie, przesycanie, odpuszczanie. 

Inną metodą jest obróbka techniczna- to właśnie dzięki niej powstaje ochronna powłoka. Może skutecznie zabezpieczyć przed korozją. Oddziaływanie chemiczne na powierzchnię maksymalizuje wytrzymałość danego elementu na potencjalne uszkodzenia mechaniczne.

Obie te metody możemy połączyć- wówczas mamy do czynienia z obróbką cieplno-chemiczną. Zwiększana jest temperatura, jednocześnie starannie dobiera się czynniki chemiczne, co ułatwia zmianę właściwości wybranych elementów. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie