Nowoczesne kominy stalowe. Dlaczego warto?

Mateusz Rąbalski
24.06.2022

Nowoczesne kominy stalowe to technologia stosowana w budownictwie wielorodzinnym i komercyjnym. Lekkie wytrzymałe konstrukcje kominów stalowych doskonale sprawdzają się w wymagających warunkach. Są łatwe w montażu, trwałe i proste w obsłudze technicznej. Liczne zalety kominów stalowych sprawiły, że są szeroko stosowane podczas modernizacji i napraw instalacji kominowych i wentylacyjnych. Coraz częściej stalowe systemy kominowe stosuje się także na pierwszy montaż w budownictwie jednorodzinnym i rekreacyjnym lub wielorodzinnym.

Zalety stalowych systemów kominowych

Współczesne systemy kominowe ze stali mają wiele zalet, które sprawiają, że ich montaż rozważa coraz więcej inwestorów. Wybór jednego z izolowanych kominów z oferty firmy MK Żary, która jest największym producentem systemów kominowych ze stali nierdzewnej, pozwala m.in. na rezygnację z budowy betonowych czy ceglanych szachtów kominowych. To spore ułatwienie, oszczędność środków i więcej przestrzeni wewnątrz do zagospodarowania zgodnie z potrzebami użytkowników mieszkania czy domku letniskowego. Kominy stalowe mają znacznie więcej zalet, dzięki którym sprawdzają się świetnie w budownictwie wielorodzinnym, w obiektach użyteczności publicznej czy w budynkach komercyjnych i przemysłowych, w których są stosowane jako podstawowe wyposażenie do budowy kominów i przewodów wentylacyjnych. I systemy zewnętrzne można zamontować na każdym etapie budowy domu i modernizacji.

Co to jest systemowy komin stalowy?

Komin stalowy może mieć postać konstrukcji samonośnej, ale cały czas dużą popularnością cieszą się tradycyjne konstrukcje z typowym ceglanym lub betonowym szachtem, w którym montuje się stalowe wkłady kominowe. Systemowy wkład lub komin stalowy dwuścienny składa się z modułów, które montuje się zgodnie z instrukcją, tak aby komin umożliwiał bezpieczne odprowadzanie spalin i wygodną konserwację przewodu kominowego. Modułowa budowa systemów kominowych sprawia, że wszystkie prefabrykowane elementy doskonale do siebie pasują. Co więcej, dostępne są wszystkie akcesoria potrzebne do mocowania, zabezpieczania przepustów przez przegrody stałe jak dachy i ściany oraz akcesoria do zabezpieczania i wykańczania wylotu komina. Jako wkłady kominowe stosuje się przewody jednościenne. Zewnętrzne kominy stalowe są wykonane z dwuściennych izolowanych rur kominowych.

Czym różni się stalowy wkład kominowy od stalowego komina dwuściennego?

Na rynku dostępne są zarówno wkłady kominowe ze stali szlachetnej, jak i izolowane kominy stalowe do montażu na zewnątrz budynku. Wkłady kominowe montuje się w betonowych lub ceglanych szachtach kominowych. Zewnętrzny komin stalowy to konstrukcja, która nie wymaga budowy specjalnego szachtu. Komin zewnętrzny montuje się na elewacji budynku.

  • Wkłady kominowe – to elementy przewodu kominowego montowane wewnątrz betonowego lub murowanego szachtu. Dzięki zastosowaniu wkładów kominowych w prosty sposób można dostosować przewód kominowy do wymagań, jakie stawia wybrane urządzenie grzewcze. Wkłady kominowe stosuje się ze wszystkimi rodzajami źródeł ciepła i na wszystkie paliwa (pieców i kominków). Coraz częściej stalowe wkłady kominowe stosuje się na pierwszy montaż także w budownictwie jednorodzinnym. Cały czas jest to podstawowe wyposażenie do budowy przewodów kominów spalinowych i wentylacyjnych w nowych inwestycjach wielorodzinnych, w obiektach publicznych, komercyjnych i przemysłowych. Dostępne są wkłady kominowe o przekroju okrągłym, prostokątnym i owalnym. Poszczególne systemy różnią się polem powierzchni przekroju i wyposażeniem, co wynika z ich przeznaczenia. Dzięki temu można dobrać odpowiedni wkład kominowy i akcesoria do każdego rodzaju urządzenia grzewczego i obiektu.

  • Zewnętrzne kominy stalowe – to lekka konstrukcja, która umożliwia montaż komina na elewacji budynku. Izolowane stalowe kominy zewnętrzne są zbudowane z dwuściennych izolowanych rur. Komin mocuje się do elewacji obejmami konstrukcyjnymi. Zmontowana konstrukcja jest dodatkowo podparta płytą kotwiącą, która może być zamontowana na wsporniku i przytwierdzona do elewacji lub umiejscowiona na wylewce betonowej. Zewnętrzne kominy izolowane to doskonałe rozwiązanie na dodatkowy komin do klimatycznego kominka do ogrzewania domów jednorodzinnych i domków rekreacji indywidualnej. Umożliwiają ustawienie kominka praktycznie w dowolnym miejscu we wnętrzu. Można stosować je w budynkach o konstrukcji szkieletowej. Sprawdzają się także w budynkach wielorodzinnych, publicznych, komercyjnych i przemysłowych.

Kiedy stosować wkłady kominowe, a kiedy kominy zewnętrzne?

Zalety stalowych kominów zewnętrznych sprawiają, że coraz częściej o ich zastosowaniu decyduje się na etapie projektowania budynku. Jest to technologia, która została sprawdzona w wymagających instalacjach komercyjnych i przemysłowych. Okazuje się, że świetnie nadaje się także do montażu w domkach letniskowych i jednorodzinnych. Montaż na zewnątrz budynku pozwala wygospodarować więcej przestrzeni użytkowej we wnętrzu. Jest prosty i trwa zaledwie chwilę, w porównaniu do realizacji inwestycji, jaką jest budowa specjalnego szachtu i montaż wkładów kominowych. Jednak tradycyjne kominy z murowanym lub ceglanym szachtem wciąż są częściej wybieranym rozwiązaniem. Decydując się na tradycyjny szacht kominowy, warto rozważyć montaż nowoczesnych stalowych wkładów kominowych. Wkłady tego typu sprawdzają się też idealnie podczas modernizacji istniejących kominów. Kominy zewnętrzne to dobre rozwiązanie na dodatkowy komin do klimatycznego kominka lub dodatkowy przewód wentylacyjny.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie