Manometr – jak kupić i jak odczytywać wartości?

Krzysztof Jagielski
08.12.2021

Czy do zakupu manometru można podejść jak do zamawiania typowego przedmiotu do domu? Nie jest to dobre podejście, ponieważ manometr jest dodatkiem, który pozwala dbać o poczucie bezpieczeństwa. Zanim wybierze się jedno z takich urządzeń, warto wiedzieć, do czego konkretnie służy i jak się odczytuje wartości, które wskazuje.

Czym jest manometr?

Manometr jest urządzeniem pomiarowym, przeznaczonym do wskazywania, jak zachowuje się ciśnienie wody lub gazu. Najczęściej można się spotkać z tym przedmiotem w różnych fabrykach, gdzie nieustannie trzeba kontrolować poziom ciśnienia w rurach z gazem, bądź z wodą. Niemniej manometry przydają się też w domu jednorodzinnym, czy nawet w mieszkaniu w bloku. Można dzięki nim sprawdzić na przykład, czy woda w kranie dopływa pod odpowiednim ciśnieniem. Znając tę wartość, można albo „spać spokojnie”, albo trzeba wezwać hydraulika, a w ostateczności nawet skontaktować się z firmą wodociągową.

Jakie są rodzaje manometrów?

Chcąc wybrać właściwy manometr, dobrze wiedzieć, jakie urządzenia tego typu są w ogóle dostępne w sprzedaży i co oznacza ich nazwa. Do najpopularniejszych manometrów można zaliczyć:

  • z rurką Bourdone’a,

  • membranowe,

  • puszkowe,

  • glicerynowe (z rurką Bourdone’a).

Manometry gazowe

Manometry gazowe (z rurką Bourdona, membranowe i puszkowe) wykorzystuje się najczęściej w różnych gałęziach przemysłu. Ich dobór zależy głównie od rodzaju substancji, której ciśnienie się mierzy, a także od temperatury, w jakiej ta ciecz lub gaz zachowuje swoje właściwości. Innym istotnym czynnikiem, który ma wpływ na wybór jednego z tych manometrów, jest wymóg higienicznej instalacji, czy oczekiwanie na możliwie najdokładniejsze pomiary.

Manometry z rurką Bourdona służą do pomiaru ciśnienia maksymalnie do 60 bar (powyżej tego ciśnienia stosuje się sprężyny śrubowe). Z kolei manometry membranowe wybiera się wtedy, gdy mierzy się znacznie wyższe ciśnienie. Natomiast manometry puszkowe dają dokładny pomiar, gdy ciśnienie nie ma zbyt dużej siły.

Manometry glicerynowe

Manometry glicerynowe należą do kategorii manometrów tarczowych. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie regularnie dochodzi do dynamicznych „skoków” ciśnienia. Są wręcz niezbędne, jeśli na gaz lub wodę przepływającą w rurach oddziałują silne wibracje i drgania. Warto sięgnąć po te manometry, gdy trzeba nadzorować instalacje hydrauliczne lub pneumatyczne. Największą zaletą manometrów glicerynowych jest ich szeroki wybór, na przykład w sklepie Sorbex (https://sorbex.pl/sklep/).

Dzięki manometrom glicerynowym udaje się wykonać praktycznie każdy pomiar we wskazanych wyżej warunkach. Są sprawne nawet wtedy, gdy temperatura otoczenia spada do minus 20 stopni Celsjusza, a także gdy dochodzi do 60 stopni Celsjusza „na plusie”.

Manometr – jak odczytywać wartości?

Pomimo tego, że manometry są dość prostymi w obsłudze urządzeniami pomiarowymi, należy jednak wiedzieć, co oznaczają wskazania, które widać na podziałce.

Manometry mierzą ciśnienie, odnosząc się do próżni (manometry absolutne) albo pokazują wartość ciśnienia, odczytując zależności związane z otoczeniem ( manometry względne).

Równie często spotyka się manometry, które nie wskazują konkretnego ciśnienia, a wychylają wskaźnik, gdy brakuje równowagi między ciśnieniami (manometry różnicowe). Gdy ciśnienia są w równowadze, wtedy wskaźnik nic nie pokaże, a jeśli nie są, wychyli się w jedną lub w drugą stronę, w zależności od tego, które ciśnienie przeważa.

Jak wybrać manometr?

Chcąc wybrać najlepszy manometr, najlepiej zwrócić uwagę, jak duże ciśnienie może mierzyć określony model. Warto zdecydować się na takie urządzenie pomiarowe, które wskaże ciśnienie poniżej swojego maksymalnego zakresu. Jeśli ciśnienie, które będzie się mierzyć, osiąga 75% zakresu manometru, wtedy można uznać, że takie urządzenie nada się w określonej sytuacji.

Trzeba również uwzględnić występowanie drgań lub ich brak. Jeśli są drgania, należy zamówić manometr glicerynowy, na przykład, wybierając model ze sklepu Sorbex. W serwisie tym znaleźć można szeroki wybór takich urządzeń pomiarowych.

Zakup manometru jest bardziej inwestycją w poczucie bezpieczeństwa. Dlatego nie warto decydować się na najtańszy model, ale na ten, który będzie naprawdę dokładny i niezawodny w określonych warunkach.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie