Konieczność przeprowadzenia termomodernizacji stała się faktem praktycznie w całej Polsce. Wiele osób nie pyta już: „Czy wykonać termomodernizację?”, ale: „Kiedy najlepiej to zrobić?”. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy jest najlepszy moment na poszczególne etapy prac.
Termomodernizacja budynku obejmuje kilka etapów, których kolejności należy się trzymać:
Kiedy najlepiej zaplanować każdy z nich? Audyt energetyczny najlepiej zrobić w sezonie grzewczym, ponieważ da się w ten sposób wyłapać wszystkie miejsca utraty ciepła. A co z pozostałymi pracami?
Jeśli chodzi o ocieplenie budynku z zewnątrz, najważniejsze znaczenie ma temperatura powietrza. Na szczęście polecany przez specjalistów zakres temperatur jest szeroki i wynosi +5°C do +30°C. Dlatego ocieplenie warto zaplanować na wiosnę, lato albo wczesną jesień.
Z ociepleniem domu często wiąże się również wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Choć niektóre źródła podają, że można to zrobić nawet przy 5°C, jednak warto poczekać, aż na dworze będzie cieplej – w okolicach 10°C. Przy zbyt niskiej temperaturze pianka izolacyjna czy taśma rozprężna tracą swoje właściwości, więc mogą pojawić się np. nieszczelności. Poza tym wymiana okien przy niskich temperaturach powoduje niepotrzebne wychłodzenie budynku i pozbawia domowników komfortu cieplnego. To oczywiste, że takie działanie nie ma nic wspólnego z termomodernizacją!
Jeśli więc planujesz zarówno ocieplenie, jak i wymianę okien i drzwi, pamiętaj, że najpierw trzeba się zająć stolarką okienną.
A co z wymianą pieca? Czy można to zrobić w sezonie grzewczym? Okazuje się, że najczęściej tak! Najłatwiej to zrobić w przypadku przejścia z pieca kaflowego na piec gazowy. Specjaliści najpierw montują nową instalację, a w następnym kroku likwidują starą. Dzięki temu bez problemu udaje się utrzymać komfort cieplny w mieszkaniu. Jeśli jednak warunki techniczne wymuszają usunięcie starego pieca w pierwszej kolejności, na czas remontu można posiłkować się np. grzejnikami elektrycznymi.
Odpowiedź na pytanie: „Kiedy najlepiej wymienić piec?” ma związek również z terminami narzuconymi przez uchwały Sejmików Wojewódzkich. Czas na wymianę kopciuchów w całej Polsce albo już minął, albo minie wkrótce.
Do początku 2024 r. tylko dwa województwa nie wprowadziły uchwały antysmogowej (podlaskie i warmińsko-mazurskie). W pozostałych województwach termin likwidacji bezklasowych pieców obejmował okres 2021-2024, a pieców poniżej 5. klasy według Normy EN 303-5 – 2027-2028. Nie ma więc sensu zwlekać! Warto podkreślić, że używanie kopciuchów po tym, jak czas na ich wymianę minie (czyli za łamanie ustawy antysmogowej), może się wiązać z karą wysokości nawet 5000 zł. Kiedy więc wymienić piec? Jak najszybciej! Pamiętaj jednak, że trzeba to zrobić po ewentualnym ociepleniu budynku.
Jednym z elementów termomodernizacji może być również montaż paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła. Większość osób, które planuje taką inwestycję, bierze pod uwagę okres od wiosny do jesieni – i to rzecz jasna dobra opcja. Jednak okazuje się, że instalację można założyć również od listopada do lutego. Takie rozwiązanie ma kilka nieoczywistych zalet, m.in. krótszy czas oczekiwania na wolne terminy u fachowców czy na podłączenie instalacji do sieci przez zakład energetyczny. W okresie jesienno-zimowym do urzędów napływa też mniej wniosków o dofinansowania i dotacje.
Informacja prasowa