Jaką wybrać pompę ciepła powietrze woda?

Krzysztof Jagielski
03.01.2023

Im wyższe ceny energii, tym chętniej klienci rozglądają się za alternatywnymi metodami ogrzewania domów czy firm. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest pompa ciepła powietrze-woda, która wyróżnia się doskonałymi parametrami i z pewnością jest inwestycją w ekologiczne oraz ekonomicznie uzasadnione systemy.

Dlaczego warto wybierać powietrzne pompy ciepła?

Z pewnością najważniejszym argumentem, który skłania wiele osób do sięgnięcia po powietrzne pompy https://problast.com.pl/pompy-ciepla-powietrze-woda/, jest dostępność dolnego źródła ciepła – czyli po prostu powietrza. W tego typu instalacji nie trzeba wykonywać wymiennika gruntowego, więc koszt pracy jest dużo niższy, a mniejszy zakres robót sprawia, że cały system można zamontować szybko. Najczęściej pompy powietrze-woda to urządzenia inwerterowe. To pozwala dopasować ich parametry – przede wszystkim moc do zapotrzebowania energetycznego budynku. A to z kolei ogranicza koszty eksploatacji. Poza tym w wielu wariantach nowoczesne urządzenia będą również wykorzystywać systemy aktywnego chłodzenia, a także wyróżniać się będą tym, że generują niski poziom hałasu.

Pompy powietrze-woda można podzielić na kilka rodzajów. Ze względu na rodzaj budowy wyszczególniamy monobloki, które mają parownik i skraplacz w jednej obudowie. Innym typem są urządzenia typu split. W tym wypadku parownik i skraplacz znajdują się w dwóch osobnych obudowach. Pompy różnią się również sposobem pracy sprężarki. Wyróżnia się modele on/off oraz te o modulowanej mocy grzewczej – czyli wspomniane już inwerterowe. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu należy także wziąć pod uwagę to, w jakim układzie ma ona pracować.

Układy pracy pompy powietrze-woda

W przypadku gdy pompa ciepła powietrze-woda ma być jedynym źródłem ciepła, a tym samym pokryć 100% zapotrzebowania budynku na ciepło niezależnie od warunków atmosferycznych, mówić będziemy o monowalentnym układzie pracy. Drugim typem jest biwalentny monoenergetyczny. W tym wypadku pompa ciepła powietrze-woda dostarcza ciepło do określonej temperatury zewnętrznej samodzielnie, a poniżej konkretnego wskazania jest wspomagana innym źródłem ciepła, które korzysta z tej samej formy energii końcowej. Może to być na przykład wbudowana w pompę grzałka elektryczna. Pompa pracująca w układzie biwalentnym równoległym będzie jedynym źródłem ciepła do określonej temperatury zewnętrznej, a w przypadku niższych wskaźników jej praca będzie wspomagana przez urządzenie, które korzysta z innej formy energii końcowej. Przykładem może być tu kocioł gazowy. Alternatywnym układem będzie biwalentny alternatywny. Tu, przy spadku temperatury zewnętrznej poniżej określonej wartości, pompa ciepła będzie się wyłączać, a uruchomi się inne źródło ciepła.

Jak dobrać moc grzewczą pompy ciepła powietrze-woda?

Aby dopasować urządzenie i całą instalację do faktycznych potrzeb, należy przede wszystkim określić projektowe obciążenie cieplne. To inaczej moc cieplna, jaka jest potrzebna, by pokryć straty generowane z budynku przy konkretnej temperaturze zewnętrznej. Wynika to z faktu, że ten rodzaj urządzeń jest w dużym stopniu uzależniony od warunków. Im powietrze jest zimniejsze, tym więcej mocy jest potrzebne, by je ogrzać. By zminimalizować ten efekt, stosuje się w wielu pompach technologie wtrysku gorącej pary lub też montuje się szczytowe źródło ciepła w postaci grzałki elektrycznej. Wybór urządzeń o określonych parametrach i dopasowanie ich do swoich potrzeb wydaje się więc być kluczowym aspektem przy planowaniu całego systemu ogrzewania.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie