Jak zabezpieczyć produkty w całym łańcuchu dostaw?

Mateusz Rąbalski
17.05.2023

Łańcuchy dostaw składają się z kilku kluczowych elementów – produkcji, spedycji i dostawy. W każdym z nich niezbędne są oznaczenia identyfikacyjne oraz zabezpieczenia gwarantujące nienaruszalność. Oczywiście należy zastosować takie typy ochrony i znakowania, które będą zapewniać najwyższą jakość na każdym etapie łańcucha dostaw. Przekonaj się, jak wykonuje się profesjonalne zabezpieczanie produktu!

Początek łańcucha dostaw i wprowadzanie zabezpieczeń

Już w pierwszych etapach produkcji, konieczne jest zastosowanie zaawansowanej ochrony. Plomby plastikowe mogą posłużyć do stworzenia zabezpieczenia połączonego z identyfikacją surowca lub półproduktu. Można wydrukować na nich kod kreskowy, QR, zakodować informację w plombach lub nadać kolor dla poprawnego znakowania. Przy pomocy tych metod można zapewniać dostęp do takich informacji jak data i godzina produkcji, miejsce magazynowania, numer, seria czy kod indywidualny.

Wprowadzenie ww. oznaczeń pozwala na poprawne przechowywanie towaru i późniejsze pakowanie do pojemników. Wszystkie niezbędne informacje z pojedynczych oznaczeń mogą zostać uzupełnione o plomby plastikowe umieszczane na opakowaniach zbiorczych. Tak skompletowana identyfikacja produktowa zapewnia niezbędną wiedzę w kolejnych ogniwach łańcucha dostaw.

Magazynowanie, wysyłka i dostawa produktu do klienta

Żaden produkt nie może dotrzeć do klienta, jeśli nie zostanie wcześniej odpowiednio zmagazynowany. Umieszczenie wyrobów w opakowaniach zbiorczych i zapewnienie im optymalnych warunków przechowywania wymaga dokładnych oznaczeń. Poza tym sama wysyłka musi zostać przeprowadzona przy pomocy informacji o serii, numerze, kodzie i dacie produkcji wyrobu. Jako nośnik takich danych służą plomby plastikowe z umieszczonymi na nich kodami kreskowymi, QR czy plomby z elektronicznie zakodowanymi informacjami. Tak oznakowane towary mogą zostać bezpiecznie wysłane do odbiorcy bez ryzyka pomyłki lokalizacji czy warunków transportu.

Na etapie dostarczania produktu przesyłka musi być monitorowana. Sprzyja to zapewnieniu jej optymalnych warunków czy ulepszeniu sposobu wysyłki kolejnych serii towaru. Dla dostawcy i odbiorcy duże znaczenie mają kompletne informacje o produkcie umieszczone na plombach plastikowych czy etykietach przyklejanych na płaskich opakowaniach. Z kolei spedytor zbiera dane dotyczące czasu i warunków dostawy. Wprowadzenie zaawansowanych metod Przemysłu 4.0 do łańcucha dostaw pozwala na dokładne zabezpieczenie wszystkich elementów przesyłki do miejsca docelowego.

Zaawansowane zabezpieczenia łańcucha dostaw – podsumowanie

Powodzenie całego łańcucha dostaw zależy od jakości zabezpieczeń. Dzisiaj ich rola nie ogranicza się jedynie do ochrony, ale też identyfikacji i monitorowania produktów. W ten sposób każde ogniwo łańcucha przyczynia się do skrócenia czasu potrzebnego na dotarcie towaru do odbiorcy i zmniejszenia kosztów przedsiębiorstw. Dzięki wprowadzeniu zaawansowanych metod ochrony przesyłek klient otrzymuje produkt zgodny z oczekiwaniami i potrzebami.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie