Jak należy przygotować dom na instalację pompy ciepła?

Marek Szydełko
30.06.2022

Dom powinien odznaczać się bardzo dobrą termoizolacją, przez to praca powietrznej pompy ciepła będzie o wiele wydajniejsza. Powietrzne pompy ciepła to sprzęt, który osiąga zazwyczaj połowę mocy grzewczej tradycyjnego kotła, z tego względu montaż pompy ciepła to pomysł, który warto przemyśleć jeszcze przed budową domu. Modernizacja budynku pod montaż pompy ciepła też oczywiście jest możliwy, jednak wiąże się z większymi kosztami. Zwykle obejmuje konieczność docieplania budynku, wymianę okien i przeprowadzenia na przykład przeróbek instalacyjnych dotyczących ogrzewania.

Jak się przygotować do montażu pompy ciepła?

Wszelkie rozwiązania do domu najlepiej podjąć na etapie deski kreślarskiej. Jest to etap, w którym najlepiej zaplanujemy najekonomiczniejszy rozkład pokoi, ich wielkość, nasłonecznienie i właściwą izolacyjność obiektu. Przy montażu pompy ciepła nie musimy przejmować się minimalną powierzchnią kotłowni czy wykończeniem komina, bo pompa ciepła może znajdować się w prawie każdym pomieszczeniu. Podstawowa przestrzeń wymagana dla tego urządzenia to maksymalnie 3m2.

Gdzie można zamontować pompę ciepła?

Szukając miejsca na montaż pompy ciepła, najlepiej mieć na uwadze kilka prostych zasad.

  • Najlepiej, gdy pompa ciepła znajduje się w pomieszczeniu ze swobodnym dostępem dla nas, jak i serwisanta. Plusem jest, gdy takie pomieszczenie ma osobne wejścia – nawet przez garaż. Nie wszyscy lubią, gdy obce osoby kręcą się po domu.
  • Maksymalna odległość jednostki wewnętrznej od zewnętrznej jest określona przez producenta. Jest to zależne od ilości znajdującego się w urządzeniu czynnika wybranej pompy ciepła - mogą to być odległości pomiędzy 10 – 25 m. Chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, odległość powinna być w zakresie odległości maksymalnej dla danego urządzenia.
  • Odległość jednostki zewnętrznej od ściany domu musi gwarantować swobodny przepływ powietrza przez agregat i możliwość obsługi serwisowej.
  • Wysokość montażu od poziomu gruntu musi zapewniać bezpieczeństwo urządzeniu przed maksymalnymi spodziewanymi opadami śniegu w danej strefie klimatycznej. Przeważnie jest to od 30 – 50 cm od poziomu gruntu.
  • Chcąc ustawić agregatu na osobnym betonowym fundamencie, warto zaznajomić się wcześniej z wymiarami jednostki. Niezabezpieczony beton może zacząć korodować, warto więc zadbać o izolacje i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Dobrym rozwiązaniem jest także zadbanie o właściwą wsiąkliwość podłoża za pomocą wypełnienia go żwirem lub wprowadzenia w nie pionowej rury na głębokość poniżej warstwy przemarzania. Rura powinna mieć średnicę umożliwiającą odprowadzenie w krótkim czasie dużej ilości wody powstałej na skutek odszraniania.

Jaki wybrać rodzaj urządzeń grzewczych do pompy ciepła?

Najczęściej jest to ogrzewanie podłogowe, więc najrozsądniej jest montaż pompy ciepła zaplanować podczas remontu budynku lub jego budowy. Istnieje możliwość korzystania z grzejników tradycyjnych, ogrzewających dom podczas pracy powietrznej pompy ciepła.

Powietrzne pompy ciepła to urządzenia, które nie mają aż tak dużej wydajności grzewczej, przez to, że w domach często podłączany jest sprzęt niskotemperaturowy. Ze względu na to lepsze efekty korzystania z pompy ciepła dostrzegą osoby, które zdecydowały się na montaż pompy ciepła w nowoczesnych domach energooszczędnych.

Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Pompa ciepła swoje najlepsze wyniki będzie osiągać razem z grzejnikami niskotemperaturowymi, które przeznaczone są do tego typu urządzeń. Grzejniki do pompy ciepła należy podłączyć podczas modernizacji budynku lub przy jego budowie. Grzejniki niskotemperaturowe najczęściej cechują się dużą powierzchnią wymiany na obudowie, czyli przestrzenią przeznaczoną do kontaktu z powietrzem. Zaleca się wybór na przykład modeli ściennych, które łatwo zostaną zamontowane przez odpowiednich specjalistów.

Jakie są zalety montażu pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła ma wiele zalet, między innymi:

  • zero emisji zanieczyszczonych spalin do atmosfery,
  • zero konieczności zakupu dodatkowego paliwa grzewczego,
  • darmowa energia z OZE,
  • skuteczność, nawet przy dość niskich temperaturach na zewnątrz,
  • długa żywotność urządzenia – pompy funkcjonują bezproblemowo nawet kilkadziesiąt lat,
  • łatwa obsługa.

Pompa ciepła od JB Energia to bardzo korzystne rozwiązanie, które niweluje problem wyboru ogrzewania w domu. Montaż pompy ciepła w świętokrzyskie wykonywany jest przez wykwalifikowanych specjalistów i przy użyciu renomowanego sprzętu, który pochodzi od znanych światowych producentów. Firma JB Energia oferuje połączenie montażu pompy ciepła w Kielcach z fotowoltaiką. Powietrzna pompa ciepła i fotowoltaika to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i zmniejszenie rachunków za prąd, a dodatkowo takie rozwiązanie pozwala na uniezależnienie się od zakładu grzewczego.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie