Pompy ciepła to hit w dziedzinie ogrzewnictwa. Polacy dosłownie rzucili się na te ekologiczne i ekonomiczne urządzenia, do czego motywują również programy rządowe (dopłaty do wymiany nieefektywnych kotłów na paliwa stałe). W efekcie tylko w pierwszym półroczu 2022 roku sprzedaż pomp ciepła wzrosła aż o 86 proc. Wybór tego rozwiązania grzewczego jest jak najbardziej uzasadniony ekonomicznie. Pamiętajmy natomiast, że aby zagwarantować sobie wysoki komfort termiczny i niskie rachunki za prąd, należy prawidłowo dobrać moc pompy ciepła do ogrzewania domu jednorodzinnego. Wskazówki? Znajdziesz je w naszym artykule.
W Internecie bardzo często można się natknąć na wpisy osób narzekających na swoje pompy ciepła. „Nie grzeje”, „Nie mogę osiągnąć odpowiedniej temperatury w domu”, „Ogromny pobór prądu” itd. Co łączy te opinie? Praktycznie zawsze źródłem tego typu problemów jest nieprawidłowy dobór pompy ciepła do instalacji oraz samego budynku. To niestety wina instalatorów, którzy z pośpiechu czy dla chęci zysku sprzedają swoim klientom cokolwiek, co akurat mają pod ręką (lub mogą naliczyć wyższą marżę).
Skutki nieprawidłowego dobrania pompy ciepła do ogrzewania są oczywiste:
Chcąc uniknąć takiego scenariusza należy bardzo odpowiedzialnie podejść do kwestii doboru pompy, poświęcając na to dużo czasu i polegając na doświadczeniu zaufanego, rekomendowanego instalatora.
Wbrew obiegowej opinii dobór pompy ciepła nie sprowadza się tylko do określenia zapotrzebowania budynku na ciepło. Pod uwagę należy wziąć znacznie więcej kryteriów, pamiętając również o specyfice pracy poszczególnych rodzajów pomp – czy jest to pompa typu powietrze-woda, powietrze-powietrze (czyli po prostu klimatyzacja), pompa ciepła monoblok czy split, pompa gruntowa czy powietrzna etc.
Najważniejszymi kryteriami doboru mocy pompy ciepła do ogrzewania domu jednorodzinnego są:
Jeśli więc np. mamy dom o powierzchni 150 m2, którego zapotrzebowanie cieplne wynosi 60 W/m2, to możemy w dużym uproszczeniu przyjąć, że sprawdzi się tutaj pompa ciepła o mocy 9 kW (150 x 60 = 9000).
Pamiętajmy również o C.W.U. – na potrzeby ciepłej wody użytkowej zwykle przyjmuje się bufor na poziomie 1 kW. Teoretycznie więc do takiego przykładowego budynku potrzebujemy pompy ciepła o mocy 10 kW – raz jeszcze podkreślamy jednak, że nie są to dokładne, ale tylko przybliżone wyliczenia. Pod uwagę trzeba wziąć znacznie więcej zmiennych, które na pewno uwzględni każdy profesjonalny, rzetelny instalator.
Prawidłowo dobrana pompa ciepła zapewni Ci niskie koszty ogrzewania, święty spokój, wygodę oraz bardzo wysoki komfort temperaturowy. Warto przy tym podkreślić, że wbrew obiegowej opinii nie jest to rozwiązanie dostępne wyłącznie dla osób dysponujących grubym portfelem.
Na przykład bezobsługowe pompy ciepła monoblok o mocy 8-10 kW (w sam raz do dobrze zaizolowanego domu o powierzchni około 150-200 metrów kwadratowych) można kupić już za ok. 20 tys. zł – to cena porównywalna z wysokiej klasy kotłem gazowym. Tak dobrych ofert szukaj na https://sklep.elus.pl/pompy-ciepla,2,754316.
Artykuł partnera