Izolowane kominy dymowe – jakie mają zalety?

Mateusz Nowak
04.07.2023

Izolacja komina, a dokładnie izolacją wkładu kominowego, odgrywa ważną rolę w systemach kominowych. Dlaczego jest ona kluczowa dla prawidłowego działania systemu kominowego? Wyjaśniamy!

Izolacja komina to większe bezpieczeństwo

Izolacja wkładu kominowego pomaga zmniejszyć ryzyko przenoszenia ciepła do pobliskich materiałów, takich jak drewniane podbitki, krokwie lub izolacja ścian.

W ten sposób tworzy ona barierę, która zapobiega nadmiernemu promieniowaniu ciepła na zewnątrz, minimalizując ryzyko zapalenia sąsiednich materiałów i zmniejszając ryzyko pożaru domu.

Izolowany komin ma lepszą wydajność

Izolacja wewnątrz wkładu kominowego pomaga utrzymać temperaturę gazów spalinowych podczas ich przemieszczania się w górę komina. Pomaga to stworzyć mocniejszy i bardziej spójny ciąg, umożliwiając wydajniejsze działanie urządzenia grzewczego.

Udoskonalony ciąg zmniejsza również ryzyko wydostawania się dymu lub cofania się go do komina, poprawiając ogólną wydajność systemu grzewczego, a także zwiększając jego bezpieczeństwo użytkowania.

Izolacja komina to zmniejszona kondensacja

Izolacja pomaga zapobiegać tworzeniu się kondensatu na wewnętrznych ścianach wkładu kominowego. Gdy gorące gazy szybko ochładzają się w nieizolowanym kominie, może skraplać się w nim wilgoć, prowadząc do powstania osadów.

Izolacja pomaga utrzymać temperaturę spalin, zmniejszając prawdopodobieństwo gromadzenia się osadów, który może stanowić zagrożenie pożarowe. Dlatego izolowane kominy dymowe są bezpieczniejsze.

Izolacja to skuteczna ochrona dla kominów murowanych

W kominach murowanych izolacja może chronić konstrukcję z cegły lub kamienia przed korozyjnym działaniem ubocznych produktów spalania. Pomaga stworzyć barierę, która zapobiega degradacji spoin kominowych i materiałów murarskich przez kwaśną kondensację.

Izolowany komin ma wydłużoną trwałość

Zmniejszając narażenie wkładu kominowego na ekstremalne temperatury i czynniki korozyjne, izolacja może wydłużyć żywotność systemu kominowego.

Stosowanie materiałów izolacyjnych pomaga złagodzić rozszerzanie się i kurczenie elementów komina w wyniku wahań temperatury, zmniejszając prawdopodobieństwo pęknięć lub uszkodzeń w miarę upływu czasu.

Wobec tego izolowane kominy dymowe są obecnie najlepszym wyborem dla nowych budynków, a także rekomendowane są one w przypadku remontowania budynków już istniejących. Aby zamontować takie kominy dymowe, warto zdecydować się na gotowe systemy kominowe, dzięki którym można w łatwy i szybki sposób zrealizować całą instalację.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie