Efektywność energetyczna i trwałość konstrukcji: klucze do sukcesu w budowie hal przemysłowych.

Mariusz Siwko
04.09.2023

Hala przemysłowa zawsze powinna być trwała, funkcjonalna i bezpieczna dla użytkowników. Obiekt przeznaczony do realizacji procesów produkcyjnych czy magazynowania musi jednocześnie spełniać szereg wymogów związanych z efektywnością energetyczną. Aby skutecznie i szybko zredukować zużycie energii i pozostałych mediów, należy prawidłowo zaplanować i zoptymalizować projekt takiej konstrukcji. Istotne znaczenie ma zwłaszcza umiejętne dopasowanie poszczególnych systemów i instalacji, których rodzaj zależy głównie od docelowego przeznaczenia hali oraz preferencji inwestora.

Redukcja kosztów działalności

Głównym celem wznoszenia hal przemysłowych efektywnych energetycznie jest redukcja kosztów działalności zakładu, zwłaszcza w okresie dynamicznych zmian na rynku. Nie bez znaczenia pozostaje również potrzeba prowadzenia wszystkich procesów produkcyjnych czy technologicznych zgodnie ze zrównoważonym rozwojem. Firmy muszą sprawnie reagować na zmiany w przepisach, które dotyczą konieczności spełnienia różnych norm oraz dostosowywania się do konkretnych terminów. Hale przemysłowe muszą być projektowane w sposób zwiększający efektywność energetyczną, a zarazem nieobciążający nadmiernie budżetu. Z tego względu obiekty coraz częściej wyposażane są w systemy kontrolujących zużycie prądu czy wody, kontrolowane układy wentylacji i klimatyzacji czy oszczędne instalacje świetlne. Efektywne wykorzystanie mediów może się przyczynić do redukcji kosztów utrzymania na poziomie nawet kilkudziesięciu procent.  

Nowoczesne systemy i instalacje wewnętrzne

Budowa hal przemysłowych trwałych i zarazem efektywnych energetycznie wymaga przede wszystkim sporządzenia odpowiedniego projektu, który uwzględnia wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Dotyczy to chociażby specyfiki procesów realizowanych w obiekcie, a także ilości stref przebywania ludzi. Hala przemysłowa będzie dzięki temu nie tylko bardzo funkcjonalna, ale też bezpieczna. Nowoczesne obiekty tego typu często posiadają zautomatyzowany system wentylacji, który zapewnia szybką reakcję na zmienne warunki klimatyczne wewnątrz oraz wydajną cyrkulację powietrza. Hala może też posiadać układ klimatyzacji i odzysku ciepłego powietrza. Obecnie projekt hali przemysłowej bardzo często zakłada wdrożenie systemu wentylacji z funkcją chłodzenia adiabatycznego, które jest przyjazne dla środowiska, wydajne i ekonomiczne. Rozwiązanie to pozwala też na efektywne schładzanie nawiewanego powietrza w lecie, co sprzyja utrzymaniu właściwej temperatury wewnętrznej. Jako czynnik chłodzący w takim systemie zwykle służy woda wodociągowa. Tak wyposażone hale przemysłowe bardzo dobrze sprawdzają się w branży spożywczej i opakowaniowej, pralniach czy hutach szkła.  

Wydajne i ekonomiczne oświetlenie

Sposobem na zwiększenie efektywności energetycznej hali przemysłowej jest również inwestycja w odpowiedni system oświetlenia, który może być bardzo oszczędny. Takie rozwiązanie nie tylko wpływa na obniżenie kosztów operacyjnych, ale też sprzyja poprawie wydajności pracowników. W większości przypadków najlepszym wyjściem jest oświetlenie naturalne, które wzmaga koncentrację użytkowników i zapewnia im dobre samopoczucie. Praktycznym rozwiązaniem będą zatem pasma i punkty świetlne zainstalowane na dachu, wypełnione poliwęglanem. Taki system zapewnia wewnątrz budynku dostęp do rozproszonego światła dziennego, które jest bardzo komfortowe i nie męczy wzroku. Nie bez znaczenia pozostaje niski koszt utrzymania. Budowa hali przemysłowej może się opierać na bardzo zróżnicowanych rozwiązaniach projektowych, a wiele z nich wykorzystuje firma GLOB-STAL. Gotowe obiekty są przystosowane do bezpiecznej, wydajnej i zgodnej z przepisami pracy, niezależnie od specyfiki realizowanych procesów. Trwałe i efektywne energetycznie hale pozwalają na sprawne korzystanie z elementów linii technologicznych i maszyn, co przekłada się na dobre wyniki produkcyjne, zmniejszenie nakładów związanych z przeprowadzaniem kolejnych czynności zakładowych oraz w konsekwencji wzrost konkurencyjności.  

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie