Czym jest i do czego służy stacja transformatorowa kontenerowa?

Mateusz Nowak
23.08.2024

Mające bardzo charakterystyczny wygląd stacje trafo kontenerowe budowane są między innymi na placach budów, przy mieszkaniowych osiedlach, w pobliżu różnego typu terenów rekreacyjnych czy przy centrach handlowych i zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest zmieniać energię mającą napięcie średnie na tę mającą napięcie niskie oraz odwrotnie. Ich zastosowanie jest konieczne w tych punktach, w których dochodzi do przekazania elektrycznej energii z sieci do jej końcowego odbiorcy. Poniżej zamieszczamy skrót najważniejszych informacji dotyczących tego rodzaju stacji trafo.

Co to jest kontenerowa stacja trafo?

Powyższy obiekt jest obiektem prefabrykowanym mającym obudowę betonową bądź metalową. Na ich wersję betonową składają się takie żelbetowe części jak dach, bryła główna oraz fundament w którym znajdują się odpowiednio wydzielone olejowe misy. Konstrukcje metalowe są z kolei konstrukcjami lekkimi samonośnymi lub wykonanymi z profili stalowych. Osłania się je wykorzystując panele z blach aluminiowych bądź alucynkowych. 

Czym jeszcze cechują się kontenerowe stacje transformatorowe? Przyłącza się je do sieci mającej napięcie w zakresie 6÷20 kV. Wyjątkowo (chociażby w przypadku odkrywkowych kopalni) wartość granicy górnej może być przesunięta do poziomu 30 kV. Dzięki takim obiektom możliwe jest prawidłowe zasilanie elektroenergetycznych sieci nN, których napięcie wynosi 3×230/400 V. Jeśli chodzi o same transformatory montowane w omawianych stacjach, mogą one posiadać znamionową moc minimum 160 kVA maksimum 1 000 kVA. Co również istotne, takie obiekty mogą współpracować z siecią typu kablowego bądź z siecią kablowo napowietrzną o napięciu średnim mającą układ promieniowy lub pierścieniowy.

Budowa stacji transformatorowej

Budowa kontenerowych stacji transformatorowych dzięki prefabrykatom nie zajmuje wiele czasu. Co więcej, takie działanie nie wymaga pozyskiwania pozwolenia na budowę (wystarczy tylko zgłoszenie do odpowiedniego urzędu) dzięki czemu również znacznie przyspieszamy cały proces. Brak konieczności pozyskiwania pozwolenia wynika z tego, że prawo budowlane nie uznaje jej za budowlę.

Każda budowa stacji trafo odbywa się przez wyspecjalizowanych fachowców mających uprawnienia w tym zakresie. Nigdy nie możemy zrobić tego samodzielnie - posiadanie uprawnień jest tu bowiem koniecznie. Ci sami fachowcy jeszcze przed rozpoczęciem prac określą nam dokładny kosztorys budowy stacji transformatorowej, elementy niezbędne w tego typu obiekcie oraz to, jak długo będzie trwało całe działanie. 

 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie