Czy turbiny wiatrowe są odpowiedzią na potrzeby energetyczne przyszłości?

Mateusz Nowak
18.09.2024

Powszechnie wiadomo, że transformacja energetyczna to konieczność, ponieważ wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przyczynia się nie tylko do oszczędności, ale pozwala również ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. Największą popularnością cieszy się oczywiście fotowoltaika, jednak coraz więcej mówi się również o wykorzystaniu turbin wiatrowych do produkcji prądu. Czy są one zatem odpowiedzią na potrzeby energetyczne przyszłości? Odpowiadamy.

Jak działa turbina wiatrowa?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy turbiny wiatrowe mogą zaspokoić potrzeby energetyczne przyszłości warto przedstawić najpierw sposób ich działania. Należy zatem wiedzieć, że turbina wyposażona jest w łopatki, które dzięki ustawieniu w kierunku wiatru obracają się wokół osi turbiny na skutek jego nacisku. W efekcie przenoszą one energię kinetyczną na wirnik turbiny, który jest połączony z generatorem. Dzięki temu możliwe jest przekształcenie energii mechanicznej w energię elektryczną, która przesyłana jest do sieci elektroenergetycznej bądź gromadzona w magazynie energii. Istotne w tym przypadku jest jednak to, że turbina wiatrowa może wytwarzać prąd jedynie wtedy, gdy wiatr wieje z określoną prędkością. Nie może być ona zbyt niska (poniżej 5 m/s), ani zbyt wysoka (powyżej 25 m/s), a od prędkości wiatru uzależniona jest nie tylko możliwość produkcji prądu, ale również wydajność działania turbiny wiatrowej.

Czy turbiny wiatrowe stanowią odpowiedź na potrzeby energetyczne przyszłości?

Pozyskiwanie energii elektrycznej z wiatru to rozwiązanie stosowane praktycznie na całym świecie, co jest możliwie dzięki istnieniu dużych farm wiatrowych zlokalizowanych w miejscach, w których panują odpowiednie warunki pogodowe. W przypadku gospodarstw domowych zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest pozyskiwanie energii ze słońca, czego potwierdzeniem może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: fotowoltaika Bielsko. Warto zadać sobie zatem pytanie, czy turbiny wiatrowe stanowią odpowiedź na potrzeby energetyczne przyszłości? Próbując na nie odpowiedzieć należy wziąć pod uwagę sposób działania turbin oraz warunki niezbędne do tego, by produkcja prądu była wydajna. Warto zatem wiedzieć, że w Polsce najlepsze warunki do pozyskiwania prądu z wiatru panują w wąskim pasie wybrzeża oraz w rejonie Suwałk. W innych częściach kraju są one dobre bądź nawet bardzo dobre, jednak każda lokalizacja wymaga indywidualnego sprawdzenia między innymi ze względu na ukształtowanie terenu oraz specyfikę otoczenia. Istotne jest także oddziaływanie turbin wiatrowych, które emitują hałas oraz mogą powodować drgania.

Turbiny wiatrowe czy fotowoltaika - na co postawić z myślą o przyszłości?

Wykorzystanie przydomowych turbin wiatrowych to rozwiązanie, które ma być w najbliższych latach popularyzowane i stanowić alternatywę dla instalacji fotowoltaicznych. Potwierdzeniem tego faktu są wdrażane programy dopłat, których celem jest zachęcenie do tego typu inwestycji. Lepsza będzie zatem fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? W tym momencie zdecydowanie więcej argumentów przemawia za montażem instalacji fotowoltaicznej, ponieważ jest to rozwiązanie znane i sprawdzone. Co więcej, instalując magazyn energii do fotowoltaiki można dodatkowo zwiększyć opłacalność inwestycji, a co za tym idzie skrócić okres jej zwrotu. W przypadku turbin wiatrowych warto zdawać sobie natomiast sprawę z tego, że ich instalacja stanowi w tym momencie stosunkowo wysokie ryzyko, co wynika między innymi z nie do końca sprecyzowanych przepisów dotyczących ich budowy oraz jakości samego sprzętu. Na rynku ciężko jest bowiem obecnie znaleźć jakościowe urządzenia, które będą mogły być bezpiecznie eksploatowane przez długi czas i zagwarantują odpowiednią wydajność. Chińskie turbiny wiatrowe, które można obecnie kupić to sprzęt, którego zaletą jest stosunkowo niska cena. Nie ma jednak pewności, że ich instalacja pozwoli skutecznie pozyskiwać prąd z wiatru, a co za tym idzie wykorzystać potencjał tego rozwiązania.

Podsumowując należy stwierdzić, że wykorzystanie turbin wiatrowych może być z czasem tak samo ważnym elementem systemu energetycznego, jak fotowoltaika. Wymaga to jednak nie tylko popularyzacji tego rozwiązania, ale także dostępności wysokiej jakości urządzeń, czy dostosowania obowiązujących przepisów. 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie