Czy protokół podłączenia płyty indukcyjnej jest potrzebny?

Krzysztof Jagielski
06.07.2022

Podłączenie płyty indukcyjnej wydaje się prostym zadaniem, jednak bardzo często można się spotkać z opinią, że powinien się tym zajmować jedynie wykwalifikowany specjalista. Czy rzeczywiście należy wzywać fachowca do podłączenia płyty indukcyjnej? A może samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej wystarczy? Poniżej znajdziesz informacje, które pomogą ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Dowiesz się również, dlaczego protokół podłączenia jest ważnym dokumentem, który należy mieć w przypadku wystąpienia problemów ze sprzętem.

Biorąc pod uwagę to, że coraz więcej osób wymienia tradycyjne kuchenki na nowoczesne płyty indukcyjne, specjaliści od instalacji elektrycznej, którzy mają niezbędne uprawnienia do podłączania takiego sprzętu, nie mogą narzekać na brak zleceń. Jednocześnie, chociaż płytę indukcyjną można bez większego problemu podłączyć we własnym zakresie, to zdecydowanie nie powinno się tego robić.

Czy podłączenie płyty indukcyjnej jest skomplikowane?

Ze względu na łatwy dostęp do licznych poradników w formie tekstowej oraz filmów wideo pokazujących, jak krok po kroku można podpiąć płytę indukcyjną na potrzeby domowej kuchni, wiele osób postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i rezygnuje ze zlecenia tego fachowcowi. Chociaż samodzielnie podłączona płyta może prawidłowo działać przez wiele lat, to jednak traci się wówczas prawo do skorzystania z gwarancji. W dodatku trzeba mieć świadomość, że obecnie producenci sprzętu AGD zazwyczaj tak projektują płyty indukcyjne, że te psują się najczęściej wtedy, gdy kończy się gwarancja. Co ciekawe nie ma większego znaczenia, czy klient kupił tańszy model płyty, czy dopłacił do markowego sprzętu z wyższej półki. Jest to więc najważniejszy argument przemawiający za tym, że samodzielny montaż płyty indukcyjnej nie ma sensu. Tylko podłączenie indukcji przez fachowca, który wystawi protokół podłączenia, pozwoli w razie problemów skorzystać z gwarancji lub usług serwisu.

Konsekwencje samodzielnego podłączenia płyty indukcyjnej

Nie dość, że przy samodzielnym podłączaniu urządzeń elektrycznych traci się gwarancję, to w niektórych przypadkach wiąże się z tym również wiele innych problemów. Osoba, która tak naprawdę nie wie, jak podłączyć płytę indukcyjną, tylko korzysta z gotowych poradników, może to zrobić nieprawidłowo. Wówczas płyta indukcyjna nie będzie się dobrze nagrzewała, szybko odmówi współpracy, lub nawet spowoduje pożar. Jak widać, chociaż instalacja płyty indukcyjnej wydaje się prosta, to jednak lepiej pamiętać o tym, aby do montażu płyty indukcyjnej wezwać elektryka, który będzie mógł podać numer zaświadczenia kwalifikacyjnego. 

Prawidłowy protokół podłączenia płyty indukcyjnej

Oprócz pieczątki na karcie gwarancyjnej, elektryk wystawi również protokół podłączenia płyty. Dokument ten należy schować w bezpiecznym miejscu, ponieważ będzie potrzebny w przypadku zaistnienia konieczności oddania płyty indukcyjnej do naprawy. Protokół wystawiony przez fachowca z zakresu elektryki jest również niezbędny, jeżeli użytkownik będzie chciał ubiegać się o odszkodowanie od firmy, w której ubezpieczył swoje mieszkanie i znajdujące się w nim sprzęty. Jeżeli natomiast przy zainstalowaniu urządzenia nie korzystało się z usług fachowca, to taki wniosek najprawdopodobniej od razu zostanie odrzucony.

Kluczowe znaczenie ma również to, aby skorzystać z odpowiedniego wzoru protokołu. Musi on zawierać takie elementy, jak data i miejsce instalacji nowej płyty indukcyjnej, dane urządzenia (należy pamiętać o podaniu modelu), dane osobowe osoby, która podłączyła sprzęt do prądu oraz oświadczenie potwierdzające, że elektryk dysponował kwalifikacjami niezbędnymi do przeprowadzenia tego typu prac. Chociaż taki protokół można przygotować samodzielnie, lepiej nie ryzykować, że zostanie źle napisany, tylko skorzystać z gotowego wzoru.

Wielu specjalistów używa tego dokumentu, który można pobrać na stronie https://jakwyjsczdlugow.pl/protokol-podlaczenia-plyty-indukcyjnej-wzor-pdf-doc-przyklad/Wspomniane pismo eliminuje ryzyko, że serwis odrzuci reklamację klienta i zarazem daje gwarancję, że sprzęt w razie jakichkolwiek problemów będzie można naprawić bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Co przygotować do podłączenia płyty indukcyjnej?

Najlepszym rozwiązaniem jest podpięcie płyty indukcyjnej do osobnego gniazdka. Specjaliści są natomiast zgodni co do tego, że zdecydowanie nie należy stosować przedłużaczy. Warto więc zadbać o przygotowanie odpowiedniej instalacji, aby elektryk zajmujący się podpinaniem płyty mógł sprawnie wykonać swoją pracę. Jeżeli natomiast chodzi o dobór kabla, przy standardowej instalacji 230 V można wybrać kabel o przekroju 3x4mm, natomiast przy zasilaniu trójfazowym lepiej sięgnąć po 5×2,5mm. Na szczęście nie trzeba się martwić o dobór kabla, ponieważ zadba o to fachowiec posiadający uprawnienia eksploatacyjne.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie