Czy ogrzewanie gazem płynnym jest opłacalne?

Mateusz Nowak
08.02.2022

Na wybór formy ogrzewania nieruchomości składa się z wielu czynników. Jednym z nich niewątpliwie jest ekonomia pracy systemu. Nie da się ukryć, że ogrzewanie gazem jest jednym z tańszych rozwiązań, do tego ma wiele innych zalet jak np. łatwość obsługi. Niektórzy szczególną uwagę zwracają na regulacje prawne, jakie kryją się pod daną formą ogrzewania. Ustawy antysmogowe dla poszczególnych województw jasno określają przepisy dotyczące terminów wymiany starych kotłów na nowe. Sugerują przy tym wybór ekologicznego rodzaju ogrzewania, jakim jest niewątpliwe ogrzewanie gazowe. Obecna inflacja i wzrosty cen gazu nie zachęcają do skorzystania z tej opcji. Jednak warto zauważyć, że podwyżki dotyczą nie tylko tego paliwa grzewczego. Jako przykład może posłużyć węgiel za który musimy zapłacić dwukrotnie więcej, w porównaniu do roku poprzedniego. 

Gaz płynny najlepszym źródłem ciepła?

Ogrzewanie gazowe jest bez wątpienia jednym z wygodniejszych rozwiązań. Dotyczy to zwłaszcza inwestorów, którzy posiadają już przyłącze gazowe. Paliwo podawane jest do kotła ciągle, bez żadnych przerw. Nie musimy martwić się tym, że nagle zabraknie nam surowca grzewczego, tak jak jest to w przypadku wspomnianego węgla. Spalanie gazu w kotle dostosowane jest do naszego zapotrzebowania. W bardzo łatwy sposób można ustawić piec na konkretne wartości. Sprawia to, że system gazowy jest praktycznie bezobsługowy. Nie musimy martwić się o ciągle dostawy surowca grzewczego i magazynowanie opału. Taki sposób pozwala więc zaoszczędzić również przestrzeń. Z ustawieniem urządzenia grzewczego powinien poradzić sobie każdy. Jednak w razie napotkania problemów serwis instalacji gazowych z pewnością pomoże. Możliwa jest oczywiście sytuacja, w której z jakiegoś powodu nie możemy przyłączyć budynku do sieci gazowej. Co zrobić w takim przypadku?

Ogrzewanie gazem płynnym

Jest to alternatywa dla inwestorów, którzy nie mają możliwości podłączenia się do sieci gazowej. Pod względem użytkowania samego kotła gazowego praktycznie nic się nie zmienia. Zasada działania pozostaje taka sama. Jedyną różnicą jest konieczność pobierania gazu ze zbiornika, który musi się znajdować w pobliżu nieruchomości. Jest to związane niestety z większą inwestycją na start i wymaga wydzielenia odpowiedniej ilości terenu, na którym znajdował się będzie wspomniany zbiornik. Pamiętać trzeba również o konieczności regularnego uzupełniania zbiornika. Zazwyczaj wiąże się to z dostawą raz do roku. W zależności od potrzeb inwestora możliwe jest wybranie zbiornika w kilku różnych pojemnościach: 2700l, 4850l, 6400l oraz 9200l. Wybór zbiornika nie kończy się na pojemności, można zdecydować się na zbiornik naziemny lub podziemny. Czy ogrzewanie gazem jest na pewno opłacalne?

Cechy gazu płynnego

Gaz płynny jako materiał opałowy jest bardzo wygodny, ekologiczny, niezwykle wydajny oraz co najważniejsze prosty w obsłudze. Wysoka wydajność grzewcza gazu w połączeniu z dobrą ceną to główne aspekty, dla których inwestorzy decydują się na właśnie taką formę ogrzewania. Pomimo ciągłych wzrostów cen można zaryzykować stwierdzenie, że ogrzewanie gazem płynnym jeszcze przez wiele lat będzie jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Dodatkowo łatwość obsługi sprawia, że coraz więcej inwestorów decyduje się właśnie na tą opcję. Należy pamiętać o tym, że kocioł gazowy jest odpowiedzialny zarówno za ogrzewanie domu według ustalonych, indywidualnych warunków, jak i na stały dostęp do ciepłej wody. Ciężko tak naprawdę znaleźć minusy, które skreśliłyby ogrzewanie gazem jako źródło ciepła w domu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie