Czy fotowoltaika się opłaca? Kalkulator

Maciej Piwowski
18.01.2023

Wykorzystywanie promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej jest obecnie procesem, z którego korzysta coraz więcej osób. Rozwiązanie to oferuje multum korzyści, a przy założeniu pompy ciepła stanowi niezbędne wsparcie w zakresie obniżania kosztów zarówno związanych z energią elektryczną, jak i kosztów ogrzewania. Panele solarne coraz częściej stanowią podstawę w nowoczesnym budownictwie.

Ile kosztuje założenie fotowoltaiki?

Czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę? Podpowie nam w tym narzędzie, jakim jest kalkulator fotowoltaiki. Koszt założenia fotowoltaiki zależny jest o mocy paneli słonecznych, powierzchni użytkowej domu i innych czynników. Średnio ustala się, że koszt założenia paneli fotowoltaicznych to koszt ok. 15-25 tys. zł. Wiele czynników wpływa na wysokość kosztów inwestycyjnych w panele fotowoltaiczne. Ma na to wpływ między innymi zapotrzebowanie rodziny, powierzchnia budynku, zastosowanie, czy wybór odpowiedniego producenta. Starsze modele, które mogą być bardziej narażone na awarie, mogą być tańsze, jednak innowacyjne rozwiązania, które preferują bardziej efektowny charakter i wygląd paneli solarnych, wpływa także na zwiększenie kosztów związanych z instalacją. 

Jeśli nie mamy wiedzy na temat PV najlepiej zaufać specjalistom, którzy będą w stanie rozwiać wątpliwości. Na temat paneli solarnych wiele do powiedzenia ma firma Woltair. Chcąc uzyskać informacje na temat wydajności i kosztów, na które trzeba się przygotować w związku z instalacją paneli solarnych, można skorzystać z kalkulatora. Przelicznik ukaże średnie koszty związane z tą inwestycją. Na podstawie informacji dotyczących kosztów zużycia energii, lokalizacji i innych odnośników będzie można oszacować zapotrzebowanie w związku z instalacją paneli fotowoltaicznych. Kalkulator pomoże rozwiać wątpliwości.

Czy opłaca się założyć fotowoltaikę?

Do roku 2021 ceny energii elektrycznej były stosunkowo niskie w porównaniu z rokiem 2022, gdzie koszty związane z przesyłem energii drastycznie poszybowały w górę. Mało optymistycznie zapowiada się również rok 2023, gdzie ceny za energię elektryczną mają jeszcze wzrosnąć. Czy wobec tego inwestycja 15-25 tys. zł, które w ciągu kilku lat się zwrócą, gwarantując możliwość skorzystania z własnego źródła energii elektrycznej, nie wydaje się opłacalna? Oczywiście, że tak. Z paneli fotowoltaicznych korzystają nie tylko osoby, które w swoich domach korzystają z pomp ciepła. Wiadomo, że tego typu urządzenia funkcjonują na podstawie podłączenia do sieci energetycznej. W czasie zimy, kiedy temperatura bliska jest -20 stopni uruchamia się grzałka, która dogrzewa pomieszczenia oraz wodę, a to wymaga użycia energii elektrycznej. Tutaj nie trzeba przekonywać chyba nikogo, że wsparciem będą panele fotowoltaiczne, które pomogą przetwarzać promienie słoneczne w dodatkową energię elektryczną. 

Założenie paneli solarnych, które będą stanowiły dodatkowe źródło energii to rozwiązanie dla tych, którzy obawiają się rosnących cen. To także rozwiązanie dla firm, ponieważ taka inwestycja zwrócić może się nawet w ciągu 6-9 lat. Bardzo modnym elementem stało się tworzenie farm fotowoltaicznych, jednak jest to zagadnienie na odrębny temat. Niemniej płyną z tego niemałe korzyści dla osoby inwestującej.

Korzyści z fotowoltaiki

Korzyści, jakie płyną z opcji założenia paneli fotowoltaicznych, które możemy zainstalować przy pomocy firmy Woltair, są znacznie większe. To nie tylko możliwość skorzystania z odnawialnego źródła energii elektrycznej, ale przede wszystkim zmniejszenie kosztów związanych z używaniem energii elektrycznej. Wiele osób decyduje się na montaż paneli, właśnie ze względu na zmniejszenie kosztów związanych z energią elektryczną. 

Dodatkowym atutem, który może nas nastawić na inwestycję w panele fotowoltaiczne, to przede wszystkim ekologia. Odnawialne źródło energii pochodzącej z promieni słonecznych to najczystszy rodzaj energii elektrycznej. Dbałość o ekologię ma swoje przełożenie na dalsze lata. 

Kolejnym powodem, dla którego można zastanowić się nad założeniem paneli solarnych, jest niezależność. Mamy wówczas dostęp do niezależnego źródła energii. Bez względu na podwyżkę cen jesteśmy niezależni i możemy korzystać ze znacznie zmniejszonych kosztów energii elektrycznej w naszych domach i firmach. 

PV to także gwarancja zastosowania trwałego materiału, który będzie służył użytkownikom przez wiele lat. Z tańszych kosztów, które wynikają ze względu na instalację PV, można korzystać nawet przez 25 lat. To najlepsze potwierdzenie trwałości materiałów zastosowanych w produkcji paneli fotowoltaicznych.

Bez wątpienia jednym z ważniejszych powodów prócz kwestii oszczędności może być także opcja uzyskania dofinansowania z tytułu instalacji paneli fotowoltaicznych. Wysokość dofinansowania zależna jest od wielu czynników, jednak nie zmienia to faktu, że warto dowiedzieć się, czy spełniamy określone warunki. Każda suma, która zostanie z tego powodu zwrócona, jest zyskiem dla osoby inwestującej.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie