Co to są magazyny energii?

Mateusz Nowak
29.06.2022

Magazyny energii służą do gromadzenia energii wyprodukowanej w dzień i umożliwiają korzystanie z niej, gdy panele fotowoltaiczne jej nie produkują. Pozwala to zwiększyć zyski z instalacji, a w razie braku prądu, zapewnić zasilanie awaryjne. Dowiedz się, jak działają domowe magazyny energii i czy warto je mieć.

Co to jest magazyn energii i jak działa?

Magazyny energii to urządzenia przechowujące prąd. Zyskały popularność wraz z instalacjami fotowoltaicznymi. Energia produkowana przez ogniwa PV jest zużywana na bieżąco, a nadwyżka trafia do sieci energetycznej. Gdy energia nie jest produkowana, możemy wykorzystać wyprodukowaną wcześniej nadwyżkę. Za magazynowanie wyprodukowanej energii, zakład energetyczny pobiera 20-30% naszej nadwyżki. Domowe magazyny energii umożliwiają uniknięcie takiej sytuacji. Wyprodukowana energia trafia do magazynów energii i jest gromadzona tam w formie substancji chemicznej. Chcąc skorzystać z nadwyżki, dostajemy ją znowu w postaci energii elektrycznej.

Rodzaje magazynów energii do fotowoltaiki

Na rynku znajdziemy wiele form domowych magazynów energii. Jednak najpopularniejsze są:

  • Akumulatory litowo-jonowe

o   typu LFP

o   typu NMC

o   typu LTO

o   typu NCA

  •  Akumulatory kwasowo-ołowiowe do głębokiego rozładowania

o   typu MF (z płynnym elektrolitem i w zamkniętej obudowie)

o   żelowe (z elektrolitem żelowym)

o   typu AGM (ze szklaną matą absorpcyjną)

  • Magazyny przepływowe
  • Wodorowe magazyny energii

Sprawność akumulatorów litowo-jonowych to ok. 90%. Dodatkowo można je rozładować prawie do zera. Te dwie cechy powodują, że stanowią one idealne dopełnienie instalacji fotowoltaicznych.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe cechuje stara i sprawdzona technologia, najczęściej wykorzystywana w małych instalacjach off-grid ze względu na odporność na zimno. Umieszczone w domku letniskowym sprawnie działają latem, a pozostawione tam na zimę nie są narażone na degradację. Nie są one jednak dobrym wyborem, jeśli chodzi o instalacje domowe. Muszą mieć osobne wentylowane pomieszczenie, a w dodatku tracą dużo energii. Nie można także ich rozładowywać do poziomu niższego niż 50%. W praktyce oznacza to, że akumulator kwasowo-ołowiowy o pojemności 9 kWh ma taką samą energię użytkową co akumulator litowo-jonowy o pojemności 5 kWh.

Przepływowe magazyny energii cechują się wolniejszą degeneracją, niższą ceną i lepszym wpływem na środowisko od litowo-jonowych. Przez to często wykorzystywane są w instalacjach przemysłowych. Z uwagi na dość niską moc i duże wymiary są rzadko stosowane w instalacjach domowych.

Wodorowe magazyny energii – ich żywotność można porównać z panelami fotowoltaicznymi i są przyjazne dla środowiska. Do wad zalicza się ich niską sprawność i wysoką cenę.

Jakie są korzyści magazynów energii do fotowoltaiki?

Magazyny energii do fotowoltaiki mają wiele korzyści. Przechowując energię we własnym magazynie, nie trzeba oddawać fragmentu nadwyżki zakładom energetycznym. Poza tym magazyny energii umożliwiają uniezależnienie się energetyczne. Możemy posiadać prąd, nawet wtedy, gdy nie ma go w sieci. Przez to nie musimy obawiać się przerw w dostawie prądu. Energia elektryczna jest dostępna nawet w momencie, gdy nie ma sieci – między innymi w domku letniskowym w lesie.

W ofercie firmy MTR Cells znajdziesz nowoczesne i najwyższej jakości magazyny energii do fotowoltaiki. Te produkty ułatwią większe oszczędzanie i pozwolą na uniezależnienie się energetyczne.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie