Jak działa spawarka inwerterowa?

Antoni Kwapisz
12.09.2016

Wygodne w użyciu, bo niewielkie rozmiarowo i stosunkowo lekkie spawarki inwertorowe powoli wypierają z rynku urządzenia starszej generacji, czyli klasyczne spawarki transformatorowe.

Oczywiście w sklepach wciąż można spotkać obok siebie dwa typy wspomnianych spawarek, jeśli jednak chodzi o precyzję i wygodę spawania w technologii MMA – spawanie elektrodami otulonymi – to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór sprzętu nowoczesnego, a takim sprzętem są właśnie spawarki inwerterowe.

Czym spawarka inwerterowa różni się od sprzętu starszej generacji?

Podstawowa różnica tkwi w transformatorze. W klasycznych spawarkach elektrycznych, czyli w tzw. spawarkach transformatorowych, mamy do czynienia z transformatorem dużej wielkości, co w bezpośredni sposób wpływa na wielkość i ciężar tego typu konstrukcji. W przypadku spawarek inwertorowych, transformator jest zdecydowanie mniejszy i lżejszy. Zmniejszenie rozmiarów transformatora stało się możliwe dzięki zastosowaniu płytki z elektroniką, która odpowiada m.in. za automatyczne podwyższenie częstotliwość prądu. Wprowadzenie takiego rozwiązania zaowocowało kolejnymi udogodnieniami. Spawarki inwertorowe dają możliwość dokładniejszego ustalenia wartości prądu spawania, z dokładnością do 1A (w przypadku klasycznych spawarek transformatorowych prąd ustala się z dokładnością rzędu 10-20A), co bezpośrednio przekłada się na większą precyzję spawania i większą sprawność działania urządzenia.

Jak działa spawarka inwerterowa?

Zasada działania spawarek inwerterowych opiera się na elektronicznym układzie sterującym, który odpowiada za przetwarzanie prądu pobieranego z zewnętrznej sieci zasilania w prąd stały, a następnie po podniesieniu jego częstotliwości, ponownie w prąd przemienny. Taki prąd trafia do transformatora znajdującego się wewnątrz spawarki, gdzie ponownie zostaje zamieniony w prąd stały przy jednoczesnym obniżeniu jego napięcia do poziomu potrzebnego do zajarzenia łuku elektrycznego. Jeśli chcemy spawać metodą TIG – gdy łączymy ze sobą elementy aluminiowe – potrzebować będziemy prądu przemiennego, a to wymusza konieczność ponownej zmiany prądu stałego z transformatora w prąd przemienny. Jak zatem widzimy, podstawowy schemat działania spawarek inwerterowych opiera się na przemianach prądu, tak by dostosować jego moc i częstotliwość do potrzeb spawania określoną techniką spawalniczą. Co wart wspomnienia, transformator w takim układzie pełni również rolę urządzenia separującego prąd spawalniczy od zewnętrznego prądu pobieranego z sieci energetycznej. Ma to wpływ na bezpieczeństwo pracy i bezpieczeństwo samego sprzętu, które w innym przypadku mógłby ulec szybkiemu uszkodzeniu.

Zalety spawarek inwerterowych

Ze względu na nieduże rozmiary i niską wagę, spawarki inwertorowe można wykorzystywać w zasadzie do wszelkich typów prac spawalniczych. Przy wykorzystaniu tego typu spawarek pracować możemy w wielu płaszczyznach, w pomieszczeniach zamkniętych i na świeżym powietrzu i co bardzo ważne, przy ich użyciu możemy spawać praktycznie wszystkie metale od stali zaczynając, przez żeliwo, a na aluminium kończąc. Dużą wygodę pracy zapewnia możliwość spawania elektrodami otulonymi, które podczas topienia wydzielają gaz osłonowy, gwarantujący wysoką jakość połączeń spawalniczych. Sporą zaletą działania spawarek inwerterowych jest również małe zużycie prądu, przez co powszechnie określa się je mianem urządzeń energooszczędnych. Poza tym są to urządzenia, które mogą być wykorzystywane tak przez profesjonalistów, jak i amatorów hobbystów, osób szukających wygodnej spawarki do spawania w technologii MMA.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie