Rura osłonowa w studni głębinowej, zwana także rurą filtrową lub kolumnową, to jeden z kluczowych elementów całej instalacji do pozyskiwania wody z własnego ujęcia. Jej funkcję wyjaśniamy w naszym poradniku.
Rura osłonowa to element konstrukcyjny instalowany w otworze studni, który wzmacnia ściany otworu, zapobiegając ich zapadaniu się. Dzięki temu nie dopuszcza do zasypania studni, co mogłoby mieć miejsce w wyniku np. drgań.
Ważną funkcją rury osłonowej jest ochrona ujęcia przed przedostawaniem się zanieczyszczeń z górnych warstw ziemi do wody gruntowej. Rura umożliwia instalację dodatkowych filtrów, które zapobiegają przenikaniu drobinek piasku do wody, co z kolei chroni pompę i hydrofor.
Rura osłonowa tworzy przestrzeń, w której można łatwo i bezpiecznie umieścić pompę głębinową. Pomaga także w prawidłowym osadzeniu pompy w otworze studziennym oraz w utrzymaniu jej pionowego położenia, co jest niezbędne dla bezawaryjnej pracy urządzenia.
Dodajmy, że do budowy studni głębinowej należy używać rur osłonowych w kolorze niebieskim, czyli przeznaczonych do kontaktu z wodą na cele bytowe i spożywcze.