Wiele osób szuka sposobów na obniżenie kosztów podgrzewania wody użytkowej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których w okresie letnim wykorzystywany jest do tego drogi w eksploatacji bojler elektryczny lub grzałka. Dwa szczególnie popularne rozwiązania to kolektory słoneczne oraz pompa ciepła do CWU. W czym lepsza jest ta druga? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Pompa ciepła do CWU powinna być oczywistą propozycją dla tych inwestorów, w których gospodarstwach domowych zużywa się stosunkowo niewielkie ilości ciepłej wody użytkowej. Jeśli jest to do około 300-400 litrów na dobę, to pompa sprawdzi się idealnie, generując przy tym bardzo niskie koszty.
Pompa ciepła do CWU, która będzie wystarczająca na potrzeby domu jednorodzinnego zamieszkanego przez 4 osoby, kosztuje od około 3500 złotych. To znacznie niższa cena w porównaniu z instalacją kolektorów słonecznych, gdzie trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie nawet 10000 złotych.
Kolektory teoretycznie też, natomiast w praktyce ich sprawność gwałtownie spada w okresie od jesieni do wczesnej wiosny. Dlatego chcąc zagwarantować sobie tanie podgrzewanie ciepłej wody użytkowej warto jednak postawić na pompę ciepła, która pracuje niezależnie od aktualnego nasłonecznienia, również w godzinach nocnych.
Właściciele kolektorów słonecznych doskonale wiedzą, że momentami taka instalacja jest bardzo kłopotliwa w użytkowaniu. Nie dość, że pracuje praktycznie zero-jedynkowo, to jeszcze w razie dłuższego nieodbierania ciepłej wody (np. w czasie urlopu) może dojść do poważnej awarii instalacji.
Pompa ciepła wypada pod tym względem znacznie korzystniej. W każdej chwili można ją wyłączyć czy bez problemu zaprogramować czas jej pracy.