Twoja instalacja fotowoltaiczna produkuje za mało energii? To musisz sprawdzić

Piotr Kowalczyk
01.07.2021

Wielkość instalacji fotowoltaicznej zawsze dobiera się pod kątem prognozowanego lub faktycznego zużycia energii w gospodarstwie domowym. W dużym uproszczeniu można napisać, że instalacja o mocy 4 kWp powinna w ciągu roku wyprodukować około 4000 kWh prądu. Jeśli uzysk jest znacznie niższy, to trzeba się temu przyjrzeć. Sprawdź, co warto sprawdzić w pierwszej kolejności.

Zacienienie

To najczęstsza przyczyna nieefektywnej pracy instalacji fotowoltaicznej. Może się okazać, że część modułów pozostaje zacieniona przez kilka godzin dziennie, co natychmiast pogarsza parametry pracy całej instalacji. Cień mogą rzucać np.:

  • okoliczne drzewa,
  • anteny telewizyjne czy od Internetu mobilnego,
  • kominy,
  • sąsiednie budynki.

Jeśli stwierdzisz, że właśnie to jest przyczyną, wówczas powinieneś poszukać sposobu na zlikwidowanie cienia. O ile w przypadku sąsiednich budynków będzie to niemożliwe, o tyle na pewno warto pozbyć się anten, masztów czy przyciąć drzewa.

Zabrudzenie modułów

Wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych nie zdaje sobie sprawy z konieczności dbania o ich czystość. Na pogorszenie parametrów pracy instalacji wpływają nawet takie drobiazgi, jak zakurzenie, leżące liście czy ptasie odchody. W bezdeszczowym okresie roku należy więc regularnie myć moduły fotowoltaiczne, usuwając z nich szczególnie zaschnięty brud. Zawsze robimy to bezdotykowo, w razie potrzeby wynajmując ekipę alpinistyczną specjalizującą się w myciu dachów.

Błędy montażowe

Nie jest wykluczone, że nieefektywna praca instalacji fotowoltaicznej jest efektem nieprofesjonalnego montażu. Zdarzają się przypadki, gdy ekipa np. zapomniała podłączyć część modułów do instalacji czy nie zabezpieczyła okablowania, przez co doszło do przetarcia izolacji. Jeśli wykluczyłeś inne przyczyny, to koniecznie skontaktuj się z wykonawcą instalacji i poproś o jej kompleksowy przegląd.

Awaria

W nowej instalacji fotowoltaicznej awarie nie powinny mieć miejsca, natomiast nie da się ich całkowicie wykluczyć. Zawsze może się zdarzyć, że np. trafiliśmy na wadliwą partię modułów czy niesprawny falownik. Tutaj nie obejdzie się już bez interwencji wykonawcy instalacji, który powinien drobiazgowo sprawdzić wszystkie jej elementy pod kątem sprawności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie