Rodzaje systemów fotowoltaicznych

Krzysztof Jagielski
02.01.2017

Fotowoltaika to bardzo szerokie zagadnienie, które wciąż nie jest dobrze rozpowszechnione w naszym kraju. Przeciętny inwestor albo w ogóle o tym nie słyszał, albo kojarzy tę technologię wyłącznie z zastosowaniami komercyjnymi. Tymczasem panele fotowoltaiczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane w domach jednorodzinnych i gwarantować mieszkańcom ogromne oszczędności czy wręcz zupełny brak kosztów za energię elektryczną. Warto wiedzieć, że obecnie wykonuje się trzy podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Przeczytasz o nich w tym artykule.

Wolnostojące systemy fotowoltaiczne

W naszym kraju są bardzo rzadko stosowane, a szkoda, bo to ten rodzaj systemu, który pozwala całkowicie uniezależnić się od dostaw energii z zewnątrz. Instalacja w ogóle nie jest podłączona do sieci. W jej skład wchodzą ogniwa fotowoltaiczne, akumulatory i czujniki kontrolujące stan naładowania baterii. W momencie, gdy akumulator jest w pełni naładowany, podłączony do niego panel jest dezaktywowany. Ponowna aktywacja następuje w chwili wystąpienia zapotrzebowania na energię.

Wszystko działa w pełni automatycznie i zapewnia właścicielowi instalacji nieprzerwane dostawy prądu. Minusem jest koszt systemu oraz konieczność jego rozbudowania tak, aby energia mogła być magazynowana w odpowiedniej ilości.

Hybrydowe systemy fotowoltaiczne

Jest to bardzo ciekawy rodzaj instalacji, który świetnie sprawdza się w naszym klimacie. Chodzi tutaj o to, aby jedynym źródłem energii nie były promienie słoneczne. Dlatego poza panelami fotowoltaicznymi montuje się dodatkowo inny system – najczęściej generator wiatrowy lub spalinowy. W momencie, gdy energia słoneczna jest niewystarczająca, uruchamiane jest awaryjne źródło, które ładuje akumulatory w systemie.

W tym przypadku plusem jest to, że nie trzeba stosować tak dużych paneli fotowoltaicznych, co przekłada się na obniżenie kosztu całej instalacji.

Sieciowe systemy fotowoltaiczne

Ten rodzaj instalacji jest najczęściej spotykany w Polsce. System fotowoltaiczny zostaje podłączony do normalnej sieci elektrycznej, aby po pierwsze: oddawać do niej nadmiar energii, a po drugie: pobierać prąd w sytuacji, gdy wytwarzana w ogniwach fotowoltaicznych ilość energii jest niewystarczająca. System podłącza się do sieci za pomocą falownika. Nie ma potrzeby stosowania akumulatorów, ponieważ instalację projektuje się tak, aby cała wytworzona energia była od razu pożytkowana przez sieć. Obliczeń dokonuje się przy pomocy zaawansowanych programów komputerowych.

Instalacja podłączona do sieci jest najtańszym rozwiązaniem, w dodatku gwarantującym domownikom bezpieczeństwo energetyczne. Z drugiej jednak strony nie ma tutaj o mowy o całkowitym uniezależnieniu się od dostawcy energii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie