Pieniądze w programie „Mój Prąd” skończą się w 2020 roku?

Marek Szydełko
09.12.2020

Gigantyczne zainteresowanie program rządowych dopłat do prywatnych instalacji fotowoltaicznych jest powszechnie znanym faktem. Jeśli jednak ktoś myśli o takiej inwestycji i chciałby skorzystać ze wsparcia w ramach programu „Mój Prąd”, to radzimy przyspieszyć proces decyzyjny. Wszystko wskazuje na to, że ogromna pula środków zostanie bez problemu wyczerpana jeszcze przed końcem 2020 roku.

Urzędnicy się nie wyrabiają

Można śmiało użyć kolokwializmu i napisać, że Polacy dosłownie rzucili się na fotowoltaikę. Własna elektrownia słoneczna jest świetnym sposobem na oszczędności, ale też na wsparcie walki o czyste powietrze. Do polskich inwestorów najmocniej przemawia jednak czynnik ekonomiczny. Wielu posiadaczy takiej instalacji nigdy by się na to nie zdecydowało, gdyby nie rządowa dopłata.

Przypomnijmy, że w ramach programu „Mój Prąd” można uzyskać dofinansowanie w kwocie do 5000 złotych – dotacja jest bezzwrotna i bardzo łatwo dostępna. Wystarczy tylko spełnić podstawowe kryteria i poprawnie wypełnić wniosek.

Tych wniosków w 2020 roku jest tak dużo (i to pomimo kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią), że urzędnicy nie nadążają z ich rozpatrywaniem. To powoduje, że dotacje spływają z opóźnieniem, przez co pojawiają się niepotrzebne nerwy.

W sierpniu 2020 roku odnotowano apogeum zainteresowania programem. Miesięcznie średnio spływa około 20 tysięcy wniosków. Jeśli to się nie zmieni, jest pewne, że środki w programie przewidziane na kilka lat wyczerpią się najpóźniej do 18 grudnia, czyli do dnia zakończenia naboru wniosków w drugim etapie.

Dodajmy, że do połowy sierpnia dotację otrzymało ponad 60 tysięcy gospodarstw domowych. Ich łączna suma wyniosła blisko 300 milionów złotych. Na razie nie wiadomo, czy w związku z tak ogromnym zainteresowaniem program zostanie przedłużony – wymagałoby to oczywiście dosypania pieniędzy, a na to polskiego budżetu w obliczu kryzysu finansów państwowych raczej nie będzie stać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.