Dzięki panelom fotowoltaicznym można zamieniać energię słoneczną na energię elektryczną. Instalacje takie należą do odnawialnych źródeł energii, których budowa jest coraz częściej promowana przez państwa na całym świecie. Czy w Polsce również opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne?
W takich europejskich krajach, jak Holandia, Austria czy Dania moc z instalacji fotowoltaicznych to 800 MW. W Polsce w 2014 roku było to 25 MW. Widać nie tylko dużą przepaść, ale również duży potencjał - tym bardziej, że zainteresowanie nowymi elektrowniami fotowoltaicznymi rośnie z roku na rok. W 2014 roku powstało 600 nowych instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju. Czy jednak budowa takich elektrowni rzeczywiście się opłaca? Czy moduły fotowoltaiczne staną się powszechne także w Polsce?
Analizę opłacalności budowy instalacji fotowoltaicznej należy rozpocząć przede wszystkim od określenia kosztów. Tutaj w pierwszej kolejności należy odpowiednio dobrać moc elektrowni. Żeby to zrobić, konieczne jest ustalenie faktycznego rocznego zużycia prądu, co można wyliczyć na przykład z rachunków za energię elektryczną (zużycie podane w kWh). Eksperci przyjmują, że przeciętna polska rodzina zużywa w ciągu roku około 3000 kWh, co oznacza, że w większości przypadków wystarczy zbudować instalację o mocy 3 kW (z 1 kW uzyskamy około 950 kWh). Koszt budowy 1 kW waha się od 6000 do 8000 zł. Nie oznacza to jednak, że całą sumę należy wyłożyć z własnej kieszeni.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotował projekt „Prosument”, w ramach którego można otrzymać do końca tego roku dofinansowanie w wysokości 40% kosztów kwalifikowanych budowy instalacji fotowoltaicznych, a w latach 2016-2017 będzie to 30%. Dodatkowo można liczyć na niskooprocentowany kredyt (1% w skali roku) na budowę takiej instalacji, którego spłata rozkładana jest na 15 lat. Ułatwienia te są dostępne zarówno dla firm i spółdzielni mieszkaniowych, jak i dla inwestorów indywidualnych.
Warto również zarabiać na fotowoltaice
Najczęściej oblicza się, że koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne powinien zwrócić się po około 6 lub 8 latach, a w przypadku skorzystania z dopłat takich, jak „Prosument”, ten okres może być jeszcze krótszy. Nie można również zapominać, że elektrownia tego typu pozwala nie tylko optymalizować wydatki na energię elektryczną, ale również umożliwia zarabianie na niej. Elektrownie mają obowiązek odkupienia nadwyżek energii od producentów, co może być dodatkowym źródłem dochodu dla rodziny.
Coraz więcej powstających w Polsce i na całym świecie instalacji fotowoltaicznych oznacza, że konsumenci dostrzegają już korzyści płynące z posiadania tego typu mikroelektrowni. Nie tylko przyczyniamy się do dbania o środowisko naturalne, ale także ograniczamy koszty zużycia energii elektrycznej.
Artykuł partnera