Odśnieżać czy nie? Odwieczny dylemat posiadacza instalacji fotowoltaicznej

Krzysztof Jagielski
06.11.2018

Fotowoltaika jest dziedziną, która w ostatnich kilku latach poczyniła ogromny postęp. Wciąż jednak producenci i instalatorzy muszą walczyć z powracającymi mitami, które skutecznie zniechęcają potencjalnych klientów do zainwestowania w solarną instalację do produkcji energii. Jednym z nich jest święte przekonanie, że ogniwa fotowoltaiczne trzeba odśnieżać, aby zachować ich przyzwoitą sprawność w sezonie zimowym. Obecnie taki pogląd nie ma już uzasadnienia.

Skąd wziął się ten mit?

Instalacje fotowoltaiczne wcale nie są wynalazkiem teraźniejszości. Z powodzeniem stosuje się je już od kilkudziesięciu lat, a na masową skalę od kilkunastu. Oczywiście pierwsze ogniwa były znacznie bardziej narażone na spadek sprawności spowodowany niekorzystnymi warunkami. Produkcję energii hamowało m.in. zaleganie śniegu na panelach fotowoltaicznych. Problemem było również ośnieżenie części ogniwa, co natychmiast odbijało się na sprawności całej instalacji.

Czasy i technologie się jednak zmieniły. Obecnie stosowane ogniwa fotowoltaiczne są znacznie bardziej odporne na zaleganie śniegu. Szyby pokrywa się specjalną powłoką hydrofobową, która odpycha śnieg i tym samym przyspiesza jego samoczynne zsuwanie się z paneli.

Poza tym zostały przeprowadzone bardzo dokładne badania, które jednoznacznie wykazały, że zaleganie śniegu ma jedynie minimalny wpływ na obniżenie sprawności współczesnych ogniw fotowoltaicznych. Dobrym przykładem jest tutaj chociażby Kanada (gdzie śnieg utrzymuje się znacznie dłużej niż w Polsce), gdzie spadek wydajności paneli w sezonie zimowym nie przekraczał 4%.

Skuteczna ochrona paneli przed zaleganiem śniegu

W polskich warunkach klimatycznych nie ma potrzeby stosowania szczególnych zabezpieczeń – w zupełności wystarczy umieszczenie paneli pod kątem od 30° do 45°, co umożliwi swobodne zsuwanie się warstwy białego puchu. Jeśli jednak dom znajduje się w strefie objętej obfitymi opadami śniegu, wówczas można rozważyć nachylenie paneli pod kątem nawet 60° - dodatkowo wpłynie to bardzo pozytywnie na wydajność ogniw.

Co z odśnieżaniem?

Kwestia odśnieżania paneli fotowoltaicznych jest bardzo indywidualna i zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli powierzchnia paneli w całości została przykryta grubą warstwą śniegu, a do tego utrzymuje się niska temperatura i biały puch nie odrywa się samoczynnie, można go usunąć mechanicznie. Używamy do tego miękkiej szczotki – nigdy nie należy natomiast skrobać powierzchni paneli ostrymi przedmiotami!

Dopuszczalną formą usuwania śniegu z paneli fotowoltaicznych jest także polewanie ich wodą, ale uwaga! Płyn nie może być ciepły, a na zewnątrz musi panować temperatura znacznie powyżej 0°C.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie