Boom na fotowoltaikę zdaje się nie mieć końca. Czwarty kwartał 2021 roku może być pod tym względem rekordowy, ponieważ wielu inwestorów chce zdążyć przed wejściem w życie niekorzystnych przepisów dotyczących rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii (właściciele instalacji uruchomionych po 1 stycznia 2022 będą musieli je sprzedawać po cenach rynkowych). Firmy montujące panele PV próbują to wykorzystać i podnoszą stawki. Tym bardziej warto wiedzieć, od czego właściwie zależą ceny instalacji fotowoltaicznych.
Panele stanowią najdroższy element całej instalacji, dlatego to one mają decydujący wpływ na wysokość oferty złożonej przez konkretną firmę. Mając przed sobą wstępny kosztorys warto sprawdzić, jakie panele zaproponował wykonawca. Upewnij się, że są to produkty znanej firmy, objęte długą gwarancją na uszkodzenia mechaniczne oraz wydajność energetyczną. Najlepsze panele są umieszczane na liście Tier-1, którą co kwartał przygotowują eksperci agencji Bloomberg New Energy Finance.
Najbardziej oczywistym elementem wpływającym na cenę instalacji fotowoltaicznej jest jej moc. Pamiętaj jednak, że zakup instalacji PV o zbyt małej mocy w stosunku do realnego zapotrzebowania na energię jest złym pomysłem. Celem zawsze powinno być uniezależnienie się od zakupu energii z sieci, czyli zredukowanie obecnych rachunków niemal do zera – zwłaszcza w kontekście czekających nas podwyżek (drastycznych).
Jakość wykonawstwa ma największy wpływ na satysfakcję z posiadania instalacji fotowoltaicznej. Zasada jest prosta: możesz kupić najdroższe moduły i najlepszy na rynku falownik, ale to nic nie da, jeśli montaż powierzysz tzw. „fachowcom”. Niestety, na rynku jest dziś mnóstwo niesolidnych ekip, na które trzeba bardzo uważać.
Najlepszym kryterium wyboru wykonawcy pozostaje jego doświadczenie oraz portfolio klientów. Jeśli dana firma działa w regionie od dawna i wiesz, że właściciele chwalą sobie wykonane przez nią instalacje, to warto ją zatrudnić, nawet za nieco wyższą cenę wykonawstwa.
Obecnie można przyjąć, że przeciętna cena instalacji fotowoltaicznej „pod klucz” wynosi między 4 a 6 tys. zł za 1 kW. Czyli planując zakup instalacji o mocy 5 kW trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie około 25 tys. zł.