Kursy fotowoltaiki - szkolenia dla instalatorów - muszą uwzględniać sporo zmiennych tak, by zapewnić pełen przekrój wiedzy teoretycznej i praktycznej. Jak pogodzić te dwa światy? Oto założenia, które muszą spełnić dobre szkolenia fotowoltaiki.
Profesjonalne kursy z zakresu fotowoltaiki są szczególnie pożądane wraz z szybko rozwijającym się rynkiem PV w Polsce. W efekcie oferta szkoleń PV staje się coraz szersza. Jak ocenić kursy fotowoltaiczne pod kątem jakości kształcenia i które ich elementy są kluczowe?
Szkolenia fotowoltaiki z założenia przeznaczone są dla osób, które chcą zajmować się projektowaniem oraz instalacją systemów PV. Tego rodzaju kursy kończą się również przygotowaniem do egzaminu na certyfikowanego instalatora systemów fotowoltaicznych. W tym kontekście nie można ograniczać się wyłącznie do kwestii stricte technicznych. Niemniej istotne są bowiem takie zagadnienia jak efektywność procesów inwestycyjnych, marketing PV czy rozbudowany sektor kwestii prawnych i administracyjnych. Coraz częściej instalatorzy fotowoltaiki muszą doskonale orientować się w kwestiach finansowania - źródeł pozyskania pieniędzy na system fotowoltaiki. W efekcie kurs fotowoltaiki musi sprawnie - w skondensowanej formule - połączyć wszystkie te zagadnienia.
Dobre szkolenie dla instalatorów PV uwzględniać powinno np.:
Niemniej istotne są jednak:
Odrębną kwestią jest ogólna wiedza produktowa. Trudno w przypadku szkolenia z fotowoltaiki by były one ogólne - bez tła, jakim jest efektywność, działanie i inne cechy poszczególnych komponentów danych marek. Stąd warto wybierać kursy PV, które nie ograniczają się wyłącznie do ogólników, ale konkretnie wskazują zalety i korzyści poszczególnych wariantów czy urządzeń od producentów.
Przede wszystkim warto, zwrócić uwagę na to, co jest fundamentem dobrego szkolenia - fotowoltaika musi łączyć praktykę i sferę teoretyczną. Ważne jest więc, by kurs dla instalatorów zapewnił szeroki przegląd wiedzy, rozwiązań i technologii, ale gwarantował też rozbudowany przekrój zajęć na rzeczywistych projektach, liniach czy planach. Kurs instalatora fotowoltaiki powinien mieć charakter kompleksowy i nie ograniczać się wyłącznie - co często można zauważyć w przypadku tanich propozycji - do ogólnego know how.
Warto zwrócić uwagę na to, jacy eksperci poprowadzą szkolenia z fotowoltaiki. Na dobry poziom zajęć liczyć można w przypadku kursów prowadzonych np. przez naukowców zajmujących się rynkiem PV czy praktyków branżowych o dużym doświadczeniu projektowym oraz wdrożeniowym. Nowym trendem widocznym na rynku jest również sięganie po wiedzę oraz opinie konsultantów specjalizujących się we wdrożeniach nowoczesnych rozwiązań - dzięki temu można liczyć na to, że dany kurs fotowoltaiki będzie rzeczywiście zgodny z tym, co niesie rynek.
W te założenia wpisują się np. kursy organizowane przez SOLEMIO - autoryzowanego dystrybutora wiodących marek fotowoltaicznych na rynku. To autoryzowany ośrodek z akredytacją Urzędu Dozoru Technicznego. Organizowane szkolenia dla instalatorów systemów fotowoltaicznych umożliwiają uzyskanie tytułu certyfikowanego instalatora; obejmują m.in. prawidłowe projektowanie instalacji, montaż systemów czy monitorowanie PV. W ten sposób kurs ma charakter kompleksowy - obejmuje wszystkie sfery fotowoltaiki.
Artykuł partnera